Defensieminister VS bezoekt Irak bijna 20 jaar na invasie
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin heeft een onaangekondigd bezoek aan Irak gebracht. Hij laat zo zien dat de Amerikanen militair aanwezig willen blijven in het verscheurde land. De VS hebben nog steeds 2500 militairen in Irak en 900 in het aangrenzende Syrië.
Austin beklemtoonde tijdens een bezoek aan de Iraakse premier Mohammed Shia' al-Sudani dat de Amerikanen er uitgenodigd door de Iraki's zullen blijven en nu bezig zijn met een missie om de strijd tegen het terrorisme te ondersteunen.
Het is 19 maart twintig jaar geleden dat de VS Irak binnenvielen met als omstreden rechtvaardiging dat het land massavernietigingswapens zou hebben. Dat was niet het geval, maar de Amerikaanse aanval, gesteund door onder meer Britten en Australiërs, ontwrichtte het land. Irak werd acht jaar lang bezet door een Amerikaanse troepenmacht. Er vielen honderdduizenden slachtoffers en volgens waarnemers van de Iraq Body Count Project zijn alleen al in de jaren 2003 - 2008 zeker 100.000 burgers gedood.
Na de Amerikaanse inval zaten er in de beruchte Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad veel tegenstanders van de Amerikanen vast, onder wie latere leiders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS). Die ontstond uit strijders die zich in 2004 tegen de bezetters keerden. Iraakse ex-militairen door de Amerikaanse bezettingsmacht uit het leger waren ontslagen, werden leidende figuren bij de opmars van IS in de regio tien jaar na de Amerikaanse invasie. De strijd in Irak duurt nog steeds voort.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 30.000 mensen zijn op de vlucht naar aanleiding van Israëlische aanvallen op Libanon, schat de Verenigde Naties. Zoveel mensen zijn er geregistreerd bij opvanglocaties van de organisatie.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is blij met het overleg dat Frankrijk met acht bondgenoten begint over de verruiming van de bescherming met zijn kernwapens. "We verwelkomen de gelegenheid om het overleg over nucleaire kwesties met Frankrijk uit te bouwen", zegt een NAVO-bron.
34 minuten geledenDOHA (ANP) - De Iraanse aanvallen op Qatar zijn niet alleen gericht op militaire doelen, maar op het hele grondgebied, zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken tegen Al Jazeera. Volgens Doha heeft Iran onder meer geprobeerd om het internationale vliegveld Hamad aan te vallen.
1 uur geledenRIYAD (ANP) - Saudi-Arabië heeft woedend gereageerd op de drone-aanval op de Amerikaanse ambassade in hoofdstad Riyad. Het olierijke koninkrijk zegt zich het recht voor te houden om "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de eigen belangen te beschermen, "waaronder de optie om te reageren op de agressie".
1 uur geledenASHINGTON (ANP) - De voorraden van de hoogwaardigste Amerikaanse munitie zijn niet op peil, erkent de Amerikaanse president Donald Trump. De legerleiding heeft gewaarschuwd dat de strijd met Iran bemoeilijkt kan worden door onder meer dreigende tekorten aan luchtverdedigingsraketten en precisiemunitie, meldden Amerikaanse media eerder.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin verwacht niet dat er op korte termijn nieuwe onderhandelingen met Oekraïne zullen plaatsvinden in Abu Dhabi, zoals vorige week werd aangekondigd. Door de oorlog in het Midden-Oosten en vergeldingsaanvallen op landen in de regio is volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov een nieuw overleg momenteel moeilijk te plannen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël zegt een nachtelijke aanval te hebben uitgevoerd op een belangrijk complex van het Iraanse regime in Teheran. Daarbij werd een groot aantal bommen afgeworpen, schrijft nieuwssite Times of Israel.
2 uur geleden