Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensieminister VS bezoekt Irak bijna 20 jaar na invasie

Defensieminister VS bezoekt Irak bijna 20 jaar na invasie

BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin heeft een onaangekondigd bezoek aan Irak gebracht. Hij laat zo zien dat de Amerikanen militair aanwezig willen blijven in het verscheurde land. De VS hebben nog steeds 2500 militairen in Irak en 900 in het aangrenzende Syrië.

Austin beklemtoonde tijdens een bezoek aan de Iraakse premier Mohammed Shia' al-Sudani dat de Amerikanen er uitgenodigd door de Iraki's zullen blijven en nu bezig zijn met een missie om de strijd tegen het terrorisme te ondersteunen.

Het is 19 maart twintig jaar geleden dat de VS Irak binnenvielen met als omstreden rechtvaardiging dat het land massavernietigingswapens zou hebben. Dat was niet het geval, maar de Amerikaanse aanval, gesteund door onder meer Britten en Australiërs, ontwrichtte het land. Irak werd acht jaar lang bezet door een Amerikaanse troepenmacht. Er vielen honderdduizenden slachtoffers en volgens waarnemers van de Iraq Body Count Project zijn alleen al in de jaren 2003 - 2008 zeker 100.000 burgers gedood.

Na de Amerikaanse inval zaten er in de beruchte Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad veel tegenstanders van de Amerikanen vast, onder wie latere leiders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS). Die ontstond uit strijders die zich in 2004 tegen de bezetters keerden. Iraakse ex-militairen door de Amerikaanse bezettingsmacht uit het leger waren ontslagen, werden leidende figuren bij de opmars van IS in de regio tien jaar na de Amerikaanse invasie. De strijd in Irak duurt nog steeds voort.

Meer uit Buitenland

Zweden komt met nieuwe buitenlandse inlichtingendienst

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.

14 minuten geleden
Oekraïne meldt aanval met eigen raketten op industrie Rusland

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.

27 minuten geleden
Opnieuw brandincident in Londen, nu bij voormalige synagoge

LONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.

1 uur geleden
Zelensky: meer middellangeafstandsaanvallen, drones en robots

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.

2 uur geleden
Doden en gewonden bij Russische aanvallen in Oekraïense regio's

POLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.

5 uur geleden
Negen doden bij explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.

6 uur geleden
Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

8 uur geleden