
Defensieminister Israël keert zich tegen juridische hervormingen
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische defensieminister Yoav Gallant vindt dat de omstreden juridische hervormingen niet moeten doorgaan. De regeringsplannen zorgen voor een verdeeldheid die leidt tot gevaar voor de veiligheid van Israël, aldus de politicus in een televisietoespraak.
Door de hervormingen krijgt het hooggerechtshof minder macht en het parlement juist meer. Critici zien dat als een bedreiging voor de scheiding der machten, maar premier Benjamin Netanyahu stelt dat de balans er juist mee wordt hersteld. Er wordt al drie maanden tegen de plannen geprotesteerd. Zo kwamen zaterdag in Tel Aviv naar schatting bijna 200.000 betogers samen, melden Israëlische media.
Gallant was volgens Israëlische media van plan om zich donderdag al tegen de omstreden plannen uit te spreken, maar toen riep Netanyahu de minister bij zich. Gallant bleef vervolgens stil, terwijl Netanyahu op televisie verklaarde dat de regering vastbesloten is door te gaan met de hervormingen en hij zijn best zou doen om voor rust en eenheid te zorgen.
De huidige regering, de meest rechtse in de geschiedenis van Israël, trad eind december aan. Netanyahu keerde toen na anderhalf jaar in de oppositie terug als premier. Zijn Likud-partij had de verkiezingen van november gewonnen, ondanks dat Netanyahu toen al werd vervolgd voor corruptie. Het waren door het verdeelde politieke landschap in Israël de vijfde verkiezingen binnen vier jaar.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël weert de Spaanse vicepremier en arbeidsminister Yolanda Díaz. Het inreisverbod volgt op de aankondiging van maatregelen tegen Israël door de Spaanse premier Pedro Sánchez wegens wat hij "de genocide in Gaza" noemde.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft Hamas naar eigen zeggen "een laatste waarschuwing" gegeven om maandag in te stemmen met de Amerikaanse eis om de resterende Israëlische gijzelaars vrij te laten en zich over te geven. Doet de Palestijnse beweging dat niet, dan zal Israël zijn bombardementen op Gaza opvoeren, schrijft defensieminister Israel Katz op X. De uitspraken zijn van voordat bekend werd dat maandagochtend bij een aanslag in Jeruzalem meerdere doden vielen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De metro in de Britse hoofdstad Londen ligt vrijwel plat door een grote staking van het personeel. De actie duurt tot en met donderdag en zorgt voor veel ongemak voor passagiers, die gedwongen worden om thuis te werken of alternatieve vervoersmiddelen moeten zoeken zoals bussen. Dagelijks maken miljoenen mensen gebruik van de metro in Londen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Palestijnse Hamasbeweging heeft de schietpartij in Jeruzalem geprezen. Volgens Israëlische media kwamen vooralsnog zes mensen om. Ook raakten meerdere mensen ernstig gewond. Volgens Hamas zou de aanslag zijn gepleegd door twee Palestijnse militanten. De organisatie noemde de aanval "een natuurlijke reactie" op de "Israëlische genocide" gericht tegen "onze mensen".
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft zich uitgesproken tegen het Amerikaanse besluit om een zwarte lijst te maken met landen die Amerikanen onterecht vastzetten. "China is een rechtsstaat en er is absoluut geen sprake van onrechtmatige detentie", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje voert de druk op Israël op. Tankers met brandstof voor het Israëlische leger mogen straks niet meer aanmeren en vliegtuigen met defensiematerieel niet overvliegen. Wie rechtstreeks heeft deelgenomen aan de oorlog in Gaza mag Spanje niet meer in, kondigde premier Pedro Sánchez maandag aan.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Het dodental door een schietpartij in Jeruzalem is gestegen naar vijf. Dat berichten Israëlische media, waaronder Haaretz en Times of Israel. De ambulancedienst meldde eerder dat er ongeveer vijftien gewonden waren.
5 uur geleden