Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensieminister: Braziliaans leger blijft trouw aan grondwet

Defensieminister: Braziliaans leger blijft trouw aan grondwet

BRASILIA (ANP) - De net aangestelde Braziliaanse minister van Defensie, Walter Braga Netto, heeft woensdag bij de bekendmaking van de nieuwe namen in de legertop beloofd dat de krijgsmacht zijn grondwettelijke boekje niet te buiten zal gaan. Dinsdag had Netto de rechtse militaire staatsgreep van 31 maart 1964 nog gebagatelliseerd.

De omstreden rechts-populistische president Jair Bolsonaro, zelf een oud-legerofficier, heeft zich ook geregeld in nostalgische termen uitgelaten over de militaire dictatuur die Brazilië 21 jaar lang regeerde na de staatsgreep.

In de afgelopen dagen ligt Bolsonaro onder vuur omdat hij zou proberen te tornen aan de politieke onafhankelijkheid van het leger door hoge militairen regeringsposten te geven en loyaliteit te eisen van de legertop. Maandag verving Bolsonaro zes ministers, onder wie de minister van Defensie, en dinsdag werd bekend dat ook de legertop vervangen zou worden.

Defensieminister Netto, een oud-generaal, zei dinsdag in een verklaring dat hij de legercoup in de jaren zestig eerder ziet als een "beweging" dan als een staatsgreep. De omverwerping van de democratisch gekozen regering destijds "zou moeten worden begrepen en gevierd" als onderdeel van de "historische weg" die Brazilië heeft afgelegd, aldus de minister.

Woensdag deed Netto indirect afstand van die woorden door te zeggen dat democratie en vrijheid "het belangrijkste erfgoed van een land" zijn. De krijgsmacht "blijft trouw aan zijn constitutionele missie", aldus Netto.

Het politieke klimaat in Brazilië wordt de afgelopen weken in hoog tempo steeds stormachtiger. Bolsonaro's populariteit krijgt de laatste tijd met name harde klappen vanwege de rampzalige wending die de coronapandemie in het Zuid-Amerikaanse land heeft genomen, met enorme dodentallen tot gevolg. Met 66.500 geregistreerde doden was maart de dodelijkste maand van de corona-epidemie tot nu toe voor Brazilië, werd woensdag bekendgemaakt.

Bolsonaro's eventuele herverkiezing, volgend jaar, wordt daarnaast in toenemende mate bedreigd door de mogelijke comeback van zijn linkse aartsrivaal Luiz Inacio Lula da Silva, van wie de veroordeling wegens corruptie onlangs ongeldig is verklaard. Lula, onder wiens presidentschap de levensomstandigheden van miljoenen arme Brazilianen verbeterden, is nog altijd immens populair in Brazilië.

Meer uit Buitenland

Iraanse staatsmedia: fregat VS in Straat van Hormuz aangevallen

DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.

41 minuten geleden
Veel interesse in Roemenië om gestolen gouden helm te bekijken

BOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.

1 uur geleden
Zelensky wil 'één Europese stem' voor overleg met Rusland

JEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.

1 uur geleden
CNN: Kremlin voert beveiliging Poetin op vanwege moordaanslagen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.

2 uur geleden
VS laten opvarenden in beslag genomen Iraans schip vrij

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.

2 uur geleden
EU-buitenlandchef verrast door timing terugtrekken VS-troepen

JEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.

3 uur geleden
Iran executeert drie mannen om banden met Israël

TEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.

3 uur geleden