Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensiechefs twaalf landen veroordelen geweld door leger Myanmar

Defensiechefs twaalf landen veroordelen geweld door leger Myanmar

N i e u w bericht, meer informatie in 2e, 4e en 5e alinea

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De defensiechefs van twaalf landen, waaronder Nederland, hebben zaterdag (lokale tijd) in een gezamenlijke verklaring het dodelijke geweld door het leger tegen ongewapende burgers veroordeeld. "Een professioneel leger volgt internationale gedragsnormen en is verantwoordelijk voor het beschermen, niet schaden, van de mensen die het dient", schrijven ze.

"We dringen er bij de strijdkrachten van Myanmar op aan het geweld te staken en te werken aan het herstel van respect en geloofwaardigheid bij de bevolking van Myanmar die het door zijn acties heeft verloren", staat in de verklaring. Die is ondertekend door Australië, Canada, Duitsland, Griekenland, Italië, Japan, Denemarken, Nederland, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten.

Volgens getuigen en lokale media zouden veiligheidstroepen in Myanmar zaterdag 114 mensen hebben gedood, onder wie enkele kinderen. De Verenigde Naties noemden het de "bloedigste dag" sinds de militaire machtsovername in februari.

Het leger voerde zaterdag, op de dag van de strijdkrachten, in alle vroegte al enkele invallen uit in een poging het protest in de kiem te smoren. De machthebbers waarschuwden eerder deze week al dat troepen demonstranten door het hoofd kunnen schieten.

De dag van de strijdkrachten, waarop het begin van het lokale verzet tegen de Japanse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht, gaat gewoonlijk gepaard met een militaire parade, bijgewoond door buitenlandse officieren en diplomaten. De junta heeft echter moeite om internationale erkenning te krijgen sinds ze de macht over Myanmar heeft overgenomen en zei dat acht internationale delegaties aanwezig waren bij de parade zaterdag. Daaronder zouden zich China en Rusland bevinden.

Meer uit Buitenland

Skiester Vonn ondergaat tweede operatie aan gebroken been

TREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.

18 minuten geleden
Trump dreigt opening brug van Canada naar Michigan te blokkeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.

19 minuten geleden
Ook VK bekritiseert Israël over vergroting controle Westoever

LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.

6 uur geleden
Franse oud-minister krijgt politiebescherming om banden Epstein

PARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.

8 uur geleden
Buckingham Palace steunt politie in onderzoek naar Andrew

LONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.

9 uur geleden
VS en Armenië sluiten deal voor nucleaire samenwerking

TBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.

10 uur geleden
Mexico stuurt geen olie meer naar Cuba, maar wel humanitaire hulp

MEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.

10 uur geleden