Defensie zet nog eens 230 militairen in voor training Oekraïners
DEN HAAG (ANP) - Defensie stelt ongeveer 230 militairen extra beschikbaar om Oekraïense soldaten en officieren op te leiden, meldt het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer. Komend jaar moeten zij bijdragen aan het trainen van in totaal 30.000 Oekraïense militairen.
De opleidingen vinden plaats in Duitsland. De eerste 30 militairen worden in april en mei ingezet voor een duur van vier weken. In september en augustus starten de overige 200, voor een duur van zes weken.
Ook in Groot-Brittannië verzorgen Nederlandse militairen trainingen voor Oekraïners. Het hele jaar blijft Nederland bijdragen aan de trainingsoperatie daar.
Inhoud trainingen
De opleidingen bestaan onder meer uit medische trainingen, het bedienen van drones, het ruimen van mijnen en rij- en vaaroefeningen. Ook moet het Oekraïense leger ervaring opdoen met de wapens die het Westen levert. Bovendien moet het land steeds meer een beroep doen op rekruten zonder ervaring.
"Een jaar na de Russische inval blijft de noodzaak Oekraïne te steunen onverminderd groot", schrijven de betrokken ministers Kajsa Ollongren (Defensie), Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) en Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking). Voor dit jaar heeft het kabinet 2,5 miljard euro gereserveerd voor steun aan Oekraïne. Afgelopen jaar gaf het kabinet al ruim een miljard euro uit aan militaire steun.
Jaar sinds Russische invasie
Aankomende vrijdag is het een jaar geleden dat Rusland Oekraïne binnenviel. Dinsdag debatteert de Tweede Kamer over welke steun Nederland aan Oekraïne moet geven.
Meer uit Buitenland
CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
5 uur geleden