Defensie wil 'waar mogelijk' steun aan Oekraïne versnellen
AMERSFOORT (ANP) - Defensie wil "waar mogelijk" de steun aan Oekraïne versnellen, zegt minister Ruben Brekelmans bij de presentatie van zijn plannen voor de komende jaren. "We blijven een voortrekkersrol spelen."
Nederland blijft volgens hem de regering in Kyiv "onverminderd steunen", zo lang als het nodig is. Al een paar dagen na zijn beëdiging ging de eerste buitenlandse reis van Brekelmans naar Oekraïne. Ook premier Dick Schoof bezocht het land al.
Regeringspartner PVV was lang tegen elke vorm van steun aan Oekraïne, maar draaide om het kabinet mogelijk te maken. Maar heel erg enthousiast is de radicaalrechtse partij van Geert Wilders nooit over de miljardensteun geweest.
Kritiek van Wilders
Toen Schoof deze week Oekraïne bezocht, vroeg Wilders op X of hij ook nog de "hardnekkige corruptie" in het land in het gesprek met president Volodymyr Zelensky aan de orde had gesteld. En als Oekraïne betrokken is geweest bij de aanslag op Nord Stream-pijpleiding, kan dat volgens Wilders niet zonder gevolgen voor de relatie met Kyiv blijven.
De PVV staat in dit dossier alleen in de coalitie. Vooral VVD en NSC hebben zich vierkant achter Oekraïne geschaard. Dit jaar en volgend jaar geeft Nederland in totaal 6 miljard euro aan voornamelijk militaire steun aan Oekraïne.
Vanaf het begin van de oorlog heeft Nederland Oekraïne gesteund. Rusland moet de oorlog verliezen, is het standpunt. Nederland stuurde onder meer tanks, marineschepen, raketten, munitie en gevechtsvliegtuigen. Ook trainen Nederlandse militairen hun Oekraïense collega's.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geleden