Defensie weet meer personeel te werven, maar haalt ambities niet
DEN HAAG (ANP) - Al jaren kampt Defensie met een tekort aan personeel. Er staan duizenden vacatures open en de komende jaren wil de krijgsmacht ook nog flink groeien. Het ministerie weet inmiddels meer mensen te werven, maar dat aantal blijft nog steeds achter bij de ambities, blijkt uit de halfjaarlijkse rapportage Stand van Defensie.
De instroom van beroepsmilitairen is verbeterd. Er kwamen 1884 militairen bij, tegenover 1691 een jaar geleden. Ook vertrokken er minder militairen (1603 in plaats van 1704). Maar het doel was om 2500 nieuwe militairen binnen te halen. En ook bij de uitstroom wordt de ambitie niet gehaald. Het doel was om die te beperken tot 1250 beroepsmilitairen.
Bij de presentatie van de Defensienota eerder deze maand zei verantwoordelijk staatssecretaris Gijs Tuinman dat het behoud van het personeel de grote uitdaging is. Om personeel te behouden en meer binnen te halen, wordt structureel 260 miljoen euro meer geïnvesteerd in het personeel, kondigde de Defensienota aan.
Het uiteindelijke doel is dat er over vijf jaar 9000 militairen jaarlijks bijkomen. Dan gaat het niet alleen om beroepsmilitairen maar ook om reservisten en dienjaarmilitairen. Vooral die laatste groep moet groeien. Dit jaar moeten 625 mensen het dienjaar vervullen, volgend jaar moet dat aantal stijgen naar 1000, al zijn de opleidingscapaciteit en het geschikte aantal functies wel een "beperkende factor" voor verdere opschaling, waarschuwt Defensie.
Op dit moment groeit het aantal arbeidsplaatsen nog steeds veel harder dan het aantal nieuwe militairen dat erbij komt. Volgens Defensie is de beschikbare opleidingscapaciteit het belangrijkste knelpunt. Daarom wordt "een zogeheten deltaplan voor militaire opleidingen ontwikkeld", aldus de Stand van Defensie.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Door droogte waren er in 2025 veel meer natuurbranden dan in de twee jaren ervoor. De brandweer moest vorig jaar ingrijpen bij 846 natuurbranden, tegenover 177 in 2024 en 314 in 2023. Dat meldt het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV).
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag aanwezig bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag bekendgemaakt. Ook koning Willem-Alexander, prinses Beatrix en premier Rob Jetten zijn bij de uitreiking.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft woensdag een 32-jarige man uit Rotterdam aangehouden voor het mishandelen van een buschauffeur. Dat meldt de politie. De man zou op 7 maart en 10 april dezelfde buschauffeur tijdens zijn dienst hebben mishandeld.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 31-jarige Oekraïner Roman D., verdacht van het neersteken van mensen rond de Dam in maart vorig jaar, zei eind vorig jaar tegen gevangenispersoneel over zijn daden dat hij vindt "dat de belastingbetaler uit Europa moet boeten" voor het financieren van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Nog steeds raken er kuikens, eenden en andere pluimveedieren gewond voordat ze worden geslacht, constateert de NVWA. De waakhond ziet wel dat het percentage dieren dat gewond raakt afneemt.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft woensdag een tweede verdachte aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man in een rolstoel in Utrecht. Het gaat om een 55-jarige man, meldt de politie. Dinsdag werd kort na het incident al een 37-jarige verdachte aangehouden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie registreerde vorig jaar een "zorgwekkend hoog" aantal gevallen van antisemitisme, zegt Eddo Verdoner, Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB). Het gaat om 867 gevallen in 2025, vrijwel gelijk aan de 880 meldingen in het jaar ervoor.
3 uur geleden