Defensie VS gaat miljardenproject JEDI opnieuw aanbesteden
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft een streep gezet door het 10 miljard dollar kostende JEDI-cloud-computingproject. Het Pentagon heeft namelijk besloten de opdracht opnieuw aan te besteden, waarbij het werk tussen meerdere partijen wordt verdeeld. Volgens het ministerie gaat het bij de nieuwe aanbesteding om een zogeheten multi-vendor-project.
Volgens het Pentagon zijn alleen Microsoft en Amazon vooralsnog in staat om aan de eisen van het Pentagon te voldoen. Daarom kunnen alleen die bedrijven nu meedingen naar de opdracht. Andere partijen hebben zich nog te bewijzen. Microsoft en Amazon krijgen de deal overigens niet automatisch toegewezen. De bedrijven zullen met voorstellen moeten moeten komen over hoe ze aan de eisen van de overheid zullen voldoen, zo klinkt het.
Het lucratieve contract werd door de vorige regering gegund aan Microsoft. Dit tot groot ongenoegen van concurrent Amazon, dat de beslissing aanvocht. Volgens Amazon lagen politieke spelletjes aan de basis van de beslissing van de regering-Trump om met Microsoft in zee te gaan.
Trump
Bekend is dat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump geen fan is van toenmalig Amazon-baas Jeff Bezos. Trump had het Amazon-bod voor de opdracht eerder openlijk bespot en de gunning uitgesteld. Ook uitte Trump geregeld kritiek op Amazon.
Voor kenners gold de poging van Amazon om het JEDI-contract, waarbij het Pentagon wordt onderworpen aan een digitaal moderniseringsproces, als bijzonder kansrijk. Vooral omdat Amazon Web Services ook al geclassificeerde servers aan de CIA levert.
Microsoft
Microsoft zei in een reactie dat het de beslissing om het contract te laten vallen begreep en respecteerde omdat het ministerie van Defensie een langdurige strijd in de rechtszaal te wachten zou staan. "De veiligheid van de Verenigde Staten is belangrijker dan welk contract dan ook", aldus het bedrijf. Amazon reageerde niet onmiddellijk op een verzoek om commentaar.
De toekomst van het JEDI-cloudprogramma kwam eerder dit jaar op losse schroeven te staan. Ambtenaren van Defensie zeiden eerder al het contract te verscheuren als daadwerkelijk zou blijken dat politieke inmenging van Trump de reden was dat Amazon in eerste instantie misgreep.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse reisorganisaties hebben vooralsnog weinig kunnen doen om gestrande reizigers in het Midden-Oosten terug te halen naar huis. Door aanvallen van Iran op omliggende landen die Amerikaanse bases huisvesten, is amper vliegverkeer mogelijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) staat klaar om de wereldwijde oliemarkt te stabiliseren in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens documenten die zijn ingezien door persbureau Bloomberg hebben de leden van het IEA meer dan 1 miljard vaten olie aan noodreserves beschikbaar.
3 uur geledenABU DHABI (ANP) - Etihad Airways schort zijn vluchten vanuit en naar Abu Dhabi voor langere tijd op door de oorlog in Iran. Tot zeker donderdagmiddag vliegt de Emiraatse luchtvaartmaatschappij in principe niet, meldt het bedrijf op X. Eerder werd bekend dat Etihad zijn reguliere vluchten van en naar Abu Dhabi tot zeker woensdagmiddag niet uitvoert.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De schepen die vastzitten in de Perzische Golf door de oorlog tussen de VS/Israël en Iran hebben voorlopig nog voldoende voedsel en drinkwater aan boord. "Voor nu zien we geen redenen tot zorg", zegt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR). De vereniging houdt de situatie "nauwlettend in de gaten en blijft in contact met de schepen in de regio".
4 uur geleden