Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie schrijft nieuwe radar in Herwijnen nog niet af

Defensie schrijft nieuwe radar in Herwijnen nog niet af

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil geen militair radarsysteem in het Gelderse Herwijnen, maar het ministerie van Defensie schrijft deze locatie nog niet definitief af. Zolang nog enkele onderzoeken lopen zal het kabinet echter geen "onomkeerbare stappen" nemen, belooft staatssecretaris Barbara Visser (Defensie).

De Kamer is niet gerustgesteld door deze woorden, bleek woensdag tijdens een debat. "Het is een heel slimme manier om weer uit te komen bij Herwijnen", denkt Sadet Karabulut (SP). Volgens CDA'er Martijn van Helvert zit "Defensie in een tunnelvisie die alleen gericht is op de uitkomst: radar in Herwijnen".

Defensie onderzoekt op verzoek van D66 of de nieuwe Smart-L radar hoger kan komen te staan in Herwijnen en welke gevolgen dat heeft voor de blootstelling aan straling. Dat onderzoek is volgens Visser nodig om een referentiekader te hebben voor mogelijke alternatieve locaties.

Beste locatie

Herwijnen is "nog steeds de beste locatie" voor de radar, verklaarde de bewindsvrouw. Maar ze zegt ook aan de wens van de Kamer tegemoet te komen door "heel zorgvuldig" te blijven zoeken naar een alternatieve locatie. Die is tot dusver nog niet gevonden.

Het CDA wil opnieuw een uitspraak van de Kamer over het afwijzen van Herwijnen als vestigingsplaats voor de radar. Visser ontraadt die motie. Als er geen enkele andere plek beschikbaar is "dan moet u ook een goede reden hebben om te zeggen: toch een andere locatie".

Het onderzoek in Herwijnen en een zoektocht naar een alternatief moeten in de tweede kwartaal van dit jaar zijn afgerond. Tot dat moment zal er dus niets gebeuren in de Gelderse plaats, zegt Visser. De radar is nodig voor de bewaking van het luchtruim. De oude radar is aan het eind van zijn levensduur.

Meer uit Binnenland

Meerdere grote branden in natuurgebieden

WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.

5 minuten geleden
Generaal: stoppen met militaire oefeningen niet nodig na branden

HILVERSUM (ANP) - Ondanks drie grote branden in twee dagen op militaire terreinen, vindt generaal Onno Eichelsheim het niet nodig oefeningen van Defensie te pauzeren zolang het droog is. Hij vindt het onder meer "heel vervelend voor omstanders, campings en de natuur zelf", zo zegt hij tijdens een persmoment in Hilversum, "maar we moeten blijven oefenen om klaar te zijn voor crises en het opleiden van onze mensen".

19 minuten geleden
Asielzoekerscentrum Budel volledig ontruimd om natuurbrand

BUDEL (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Budel wordt donderdag volledig ontruimd omdat in het gebied een grote natuurbrand woedt. In de voormalige kazerne zitten 1500 asielzoekers. Opvangorgaan COA weet nog niet waar zij naartoe worden gebracht en hoe lang ze daar moeten blijven. Ook de vele tientallen medewerkers moeten het terrein verlaten.

27 minuten geleden
'Nog enkele uren blussen' bij natuurbrand Limburgse Kessel

KESSEL (ANP) - Ploegen van de brandweer zijn nog enkele uren bezig met bluswerkzaamheden bij de grote natuurbrand bij het Limburgse Kessel, meldt de veiligheidsregio. "De brand breidt zich niet uit", luidt het.

34 minuten geleden
Experts: uitdrogende natuur heeft hulp nodig om te herstellen

WAGENINGEN (ANP) - De natuur heeft hulp nodig om te herstellen, zeggen experts naar aanleiding van de grote natuurbrand bij 't Harde. "Zulke branden zijn heel spectaculair en zichtbaar, maar ze staan symbool voor effecten die op een veel grotere schaal spelen", zegt bioloog Arnold van Vliet van Wageningen University & Research (WUR). "Het is alle hens aan dek om de natuurkwaliteit te verbeteren."

1 uur geleden
Zeer grote brand bij Weert, Kempen Airport ontruimd

WEERT (ANP) - De brand op een militair oefenterrein bij Weert is 500.000 vierkante meter groot, zegt een woordvoerder van de veiligheidsregio. De brand brak rond 13.15 uur uit en breidt steeds verder uit. Of het vuur beperkt is tot het oefenterrein bij de Geuzendijk, weet de woordvoerder niet zeker. Het vliegveld Kempen Airport, dat vooral wordt gebruikt voor recreatievluchten, wordt ontruimd. De rook trekt richting Budel.

1 uur geleden
Brand Oirschot naar verwachting in 'komende uren' onder controle

OIRSCHOT (ANP) - De brandweer verwacht de natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant ergens "in de komende uren onder controle te krijgen", meldt de veiligheidsregio. Die verwachting is gebaseerd op de huidige inzet van blusmateriaal.

1 uur geleden