Defensie schrijft nieuwe radar in Herwijnen nog niet af
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil geen militair radarsysteem in het Gelderse Herwijnen, maar het ministerie van Defensie schrijft deze locatie nog niet definitief af. Zolang nog enkele onderzoeken lopen zal het kabinet echter geen "onomkeerbare stappen" nemen, belooft staatssecretaris Barbara Visser (Defensie).
De Kamer is niet gerustgesteld door deze woorden, bleek woensdag tijdens een debat. "Het is een heel slimme manier om weer uit te komen bij Herwijnen", denkt Sadet Karabulut (SP). Volgens CDA'er Martijn van Helvert zit "Defensie in een tunnelvisie die alleen gericht is op de uitkomst: radar in Herwijnen".
Defensie onderzoekt op verzoek van D66 of de nieuwe Smart-L radar hoger kan komen te staan in Herwijnen en welke gevolgen dat heeft voor de blootstelling aan straling. Dat onderzoek is volgens Visser nodig om een referentiekader te hebben voor mogelijke alternatieve locaties.
Beste locatie
Herwijnen is "nog steeds de beste locatie" voor de radar, verklaarde de bewindsvrouw. Maar ze zegt ook aan de wens van de Kamer tegemoet te komen door "heel zorgvuldig" te blijven zoeken naar een alternatieve locatie. Die is tot dusver nog niet gevonden.
Het CDA wil opnieuw een uitspraak van de Kamer over het afwijzen van Herwijnen als vestigingsplaats voor de radar. Visser ontraadt die motie. Als er geen enkele andere plek beschikbaar is "dan moet u ook een goede reden hebben om te zeggen: toch een andere locatie".
Het onderzoek in Herwijnen en een zoektocht naar een alternatief moeten in de tweede kwartaal van dit jaar zijn afgerond. Tot dat moment zal er dus niets gebeuren in de Gelderse plaats, zegt Visser. De radar is nodig voor de bewaking van het luchtruim. De oude radar is aan het eind van zijn levensduur.
Meer uit Binnenland
DENDERMONDE (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België heeft dertien jaar celstraf geëist tegen de veroordeelde Nederlandse drugshandelaar 'Bolle' Jos Leijdekkers voor zijn betrokkenheid bij de import van zo'n 11 ton cocaïne via de haven van Antwerpen in oktober 2023. In de rechtbank in Dendermonde stonden dinsdag 22 verdachten terecht.
30 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten heeft de inwoners van Rotterdam beloofd dat ze van de Euromast gaat abseilen als het opkomstpercentage bij de gemeenteraadsverkiezingen woensdag hoger is dan in 2022. Schouten, die naar eigen zeggen last heeft van "enorme hoogtevrees", deed de belofte in een videoboodschap op Instagram.
41 minuten geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend is opgelopen tot 450. Dat laat een woordvoerder van de Commissie Mijnbouwschade weten. Dat is een verdubbeling ten opzichte van maandag, toen de teller op 226 meldingen stond.
46 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep celstraffen van achttien jaar geëist en tbs met dwangverpleging tegen Peter S. (62) en Nancy D. (57) voor het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes Nederlandse hulporganisaties gaan meer noodhulp aan Libanon geven. Ze krijgen daarvoor 3 miljoen euro van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld is onder meer bedoeld om de komende maanden eten en schoon drinkwater te kopen. Door Israëlische aanvallen zijn veel Libanezen op de vlucht geslagen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke partijen gebruiken in hun verkiezingsprogramma's voor de gemeenteraadsverkiezingen regelmatig letterlijke teksten van lobbyisten, zonder dit te vermelden, zegt de Open State Foundation. De organisatie onderzocht in samenwerking met NOS Bureau Regio ruim duizend verkiezingsprogramma's en zo'n 2300 lobbydocumenten uit 37 gemeenten via een geautomatiseerde tekstanalyse.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.
14 uur geleden