Defensie schrijft nieuwe radar in Herwijnen nog niet af
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil geen militair radarsysteem in het Gelderse Herwijnen, maar het ministerie van Defensie schrijft deze locatie nog niet definitief af. Zolang nog enkele onderzoeken lopen zal het kabinet echter geen "onomkeerbare stappen" nemen, belooft staatssecretaris Barbara Visser (Defensie).
De Kamer is niet gerustgesteld door deze woorden, bleek woensdag tijdens een debat. "Het is een heel slimme manier om weer uit te komen bij Herwijnen", denkt Sadet Karabulut (SP). Volgens CDA'er Martijn van Helvert zit "Defensie in een tunnelvisie die alleen gericht is op de uitkomst: radar in Herwijnen".
Defensie onderzoekt op verzoek van D66 of de nieuwe Smart-L radar hoger kan komen te staan in Herwijnen en welke gevolgen dat heeft voor de blootstelling aan straling. Dat onderzoek is volgens Visser nodig om een referentiekader te hebben voor mogelijke alternatieve locaties.
Beste locatie
Herwijnen is "nog steeds de beste locatie" voor de radar, verklaarde de bewindsvrouw. Maar ze zegt ook aan de wens van de Kamer tegemoet te komen door "heel zorgvuldig" te blijven zoeken naar een alternatieve locatie. Die is tot dusver nog niet gevonden.
Het CDA wil opnieuw een uitspraak van de Kamer over het afwijzen van Herwijnen als vestigingsplaats voor de radar. Visser ontraadt die motie. Als er geen enkele andere plek beschikbaar is "dan moet u ook een goede reden hebben om te zeggen: toch een andere locatie".
Het onderzoek in Herwijnen en een zoektocht naar een alternatief moeten in de tweede kwartaal van dit jaar zijn afgerond. Tot dat moment zal er dus niets gebeuren in de Gelderse plaats, zegt Visser. De radar is nodig voor de bewaking van het luchtruim. De oude radar is aan het eind van zijn levensduur.
Meer uit Binnenland
MADRID (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia "volgen de operatie op het eiland Tenerife op de voet in verband met de aankomst van het schip m/v Hondius". Dat schrijft het Spaanse hof op Instagram. Het Nederlandse cruiseschip, waar het hantavirus uitbrak, kwam zondagochtend aan bij het Spaanse eiland.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De m/v Hondius is zondag iets voor 08.00 uur (Nederlandse tijd) de haven van Granadilla de Abona binnengevaren, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Daar zal het van wal af voor anker gaan, in afwachting van de evacuatie van de opvarenden. Zij zullen met bootjes aan land worden gebracht, vanwaar ze per bus naar het vliegveld worden overgebracht, voor een vlucht naar hun thuisland.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip de m/v Hondius is aangekomen bij de haven van Granadilla de Abona op het Spaanse eiland Tenerife.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
14 uur geleden