
Defensie schetst keuzes voor de komende vijftien jaar
DEN HAAG (ANP) - Hoe moet de krijgsmacht erover vijftien jaar uitzien? Welke keuzes moeten daar voor worden gemaakt en hoeveel gaat dat kosten? Dat zijn vragen die donderdag in de Defensievisie 2035 worden beantwoord.
In het stuk schetsen minister Ank Bijleveld en staatssecretaris Barbara Visser een profiel van de nieuwe defensieorganisatie voor de komende vijftien jaar.
Dat is nodig omdat de dreigingen in wereld in rap tempo toenemen. Daarbij zijn er steeds meer onzekerheden over de rol die de Verenigde Staten militair in Europa en omgeving wil spelen. Ook wordt de manier van oorlogvoeren steeds anders. Er wordt steeds vaker digitaal strijd gevoerd. Dat alles vraagt aanpassingen van de krijgsmacht op de lange termijn.
Defensie heeft de afgelopen decennia met zware bezuinigingen te maken gehad. Sinds een paar jaar stijgt het budget weer. Maar om aan de NAVO-norm van 2 procent te voldoen, moet er structureel veel geld bij. Daar zal het rapport ook op ingaan.
Volgende kabinetten kunnen de Defensievisie gebruiken voor hun besluitvorming over de inrichting van de defensieorganisatie van de toekomst.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van politieke partij DENK steunen de Kamerleden van de politieke partij in hun oproep aan het bestuur om op te stappen. Rogier Bakker, beleidsmedewerker van de Tweede Kamerfractie, deelt een gezamenlijke oproep van de medewerkers op LinkedIn. Zijn collega's reageren daaronder met #stephanmoetterug.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC pleit in haar verkiezingsprogramma voor een minimumloon van 18 euro per uur. Ook wil de partij het eigen risico van de zorgverzekering hervormen door een maximaal bedrag van 80 euro per behandeling in te voeren. Het wettelijk verplichte eigen risico blijft 385 euro per jaar. De partij moet onder leiding van Eddy van Hijum gaan "zorgen voor zekerheid", zoals de titel van het programma luidt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) en financiënminister Eelco Heinen staan tegenover elkaar in discussies over de begroting voor aankomend jaar. Wiersma wil aanspraak maken op geld dat voor het landbouwministerie gereserveerd was, zodat zij met een vervolgpakket aan stikstofmaatregelen kan komen. Maar Heinen wil daar nu nog niets over zeggen. "Het begint met goede plannen, daar ben ik nu nog in afwachting van."
1 dag geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Fryske Nasjonale Partij wil met "gezond verstand en pragmatische oplossingen" bij de komende verkiezingen een Tweede Kamerzetel veroveren. Daarbij moet er meer aandacht uitgaan naar de regio, want nu is vooral de Randstad nog belangrijk, aldus lijsttrekker Aant Jelle Soepboer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen van Milieu noemt het een teleurstelling dat er geen akkoord is gesloten op de VN-top over het terugdringen van plasticgebruik. Nu dreigt volgens de VVD-bewindsman een verdrievoudiging van het gebruik van plastic, "terwijl nu al 90 procent in het milieu belandt".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD gaat door een lastige periode, erkent ook VVD-vicepremier Sophie Hermans. "Soms zit het tegen, het is wat het is." In de Peilingwijzer, het gewogen gemiddelde van verschillende peilingen, staat de VVD op 20 tot 24 zetels. Dat is zes zetels lager dan ongeveer een maand geleden. Er was in die periode veel ophef over partijleider Dilan Yeşilgöz, mede omdat zij zanger Douwe Bob van Jodenhaat betichtte en daar aanvankelijk geen excuses voor maakte.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en lijsttrekker namens NSC Eddy van Hijum heeft nog geprobeerd om Diederik Boomsma "binnenboord te houden". Dat is niet gelukt, want Boomsma is overgestapt naar JA21. "Ik respecteer vooral dat hij zijn zetel niet meeneemt", aldus Van Hijum.
1 dag geleden