Defensie past werkwijze aan na ophef omstreden dataverzameling
DEN HAAG (ANP) - Defensie gaat de werkwijze omtrent persoonsgegevens aanpassen, nadat vorig jaar ophef was ontstaan over een eenheid die op grote schaal persoonsdata verzamelde om onrust over corona in kaart te brengen. Het zogeheten Land Information Manoeuvre Centre (LIMC) volgde onder meer coronakritische groepen zoals Viruswaarheid en Gele Hesjes. De grote hoeveelheden data die de eenheid verzamelde, belandden in een computersysteem dat sociale onrust moest voorspellen, meldde NRC in november vorig jaar.
Nu gaat Defensie al voorafgaand controleren of een operatie voldoet aan de Algemene verordening gegevensbescherming (AGV). Dat doet het ministerie in navolging van een onderzoek, waarin meerdere aanbevelingen worden gedaan om beter met persoonsgegevens om te gaan. Ook komt er een extern onderzoek naar de naleving van de AVG-richtlijnen bij verschillende onderdelen van Defensie. Verder wordt de "versnipperde informatie" over hoe om te gaan met de AVG meer bij elkaar gebracht, laat een woordvoerder van het ministerie weten.
De onderzoekers stellen dat de medewerkers van het LIMC "te goeder trouw" hebben gehandeld en niet bewust de AVG hebben overtreden. De medewerkers zouden "onjuist advies" over de privacywet hebben gekregen, waardoor zij ten onrechte dachten de persoonsgegevens in rapportages op te kunnen nemen. Maar hier was geen wettelijke grondslag voor.
Essentieel
Het onderzoek kwam na de onthullingen van NRC over de omstreden werkwijze van het LIMC. Ongeveer twee weken na de publicatie stopte het LIMC tijdelijk met het verzamelen van data. Dat blijft zo tot nader order, aldus de woordvoerder.
Volgens demissionair defensieminister Ank Bijleveld is het voor Defensie "essentieel om informatiegestuurd op te treden" en is het daarbij "onvermijdelijk" dat persoonsgegevens worden verwerkt. Wel is het "cruciaal dat we ons daarbij steeds aan wet- en regelgeving houden", zegt Bijleveld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."
3 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Het overlijden van Koos Postema heeft tot veel reacties geleid uit media en politiek. Zondag werd bekend dat de radio- en tv-presentator op 93-jarige leeftijd is overleden.
49 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Tv-presentator Koos Postema is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie zondag aan het ANP bekendgemaakt. Postema overleed zaterdag aan de gevolgen van ouderdom in het bijzijn van zijn twee dochters Judith en Ingrid.
2 uur geledenLECH (ANP) - De populaire skigebieden Lech en Zürs zijn weer bereikbaar voor automobilisten, meldt de Oostenrijkse nieuwszender ORF. De Arlbergpas was sinds zaterdagmiddag afgesloten na een lawine, hierdoor konden mensen het gebied tijdelijk niet in of uit. De regio is erg populair onder Nederlandse wintersporters.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de acht personen die zaterdag zijn aangehouden tijdens een demonstratie in Den Haag, zit nog een verdachte vast. Er werd gedemonstreerd tegen de komst van asielzoekers in het voormalige Haga Ziekenhuis aan de Sportlaan. De persoon die nog vastzit, wordt verdacht van het mishandelen van een politieagent. De agent werd met een voorwerp op het achterhoofd geslagen.
4 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Bij een ongeluk op de snelweg A59 bij Waalwijk is in de nacht van zaterdag op zondag een 81-jarige vrouw uit Oosterhout om het leven gekomen. Ze botste met haar auto tegen een ander voertuig. Uit onderzoek blijkt dat de vrouw aan het spookrijden was, meldt de politie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelweg A59 bij Waalwijk (richting knooppunt Zonzeel) is zondagochtend rond 07.30 uur weer opengegaan, meldt de ANWB. Eerder in de nacht werd het wegdeel afgesloten omdat er een verkeersongeluk was gebeurd. Ook toeritten gingen dicht.
4 uur geleden