Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie ontdekt Chinese spionagesoftware op computersysteem

Defensie ontdekt Chinese spionagesoftware op computersysteem

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie heeft vorig jaar Chinese spionagesoftware (malware) op een computersysteem van de krijgsmacht gevonden. Volgens de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) ging het om "geavanceerde" malware die is geplaatst door een Chinese staatsinstelling.

De malware werd gevonden "op een losstaand computernetwerk binnen de krijgsmacht. Dat netwerk werd gebruikt voor ongerubriceerde Research and Development (R&D). Doordat dit systeem op zichzelf stond, leidde dit niet tot schade aan het netwerk van Defensie", aldus de MIVD. Het netwerk telde minder dan vijftig gebruikers.

De inlichtingendienst heeft ook een technisch rapport over de werkwijze van de Chinese staatshackers openbaar gemaakt. Dat gebeurt voor het eerst. Op de website van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) zijn de kenmerken van de spionagesoftware geplaatst.

Malware

Het gaat om malware die wordt ingezet bij systemen (FortiGate) van het bedrijf Fortinet. Met dit systeem kunnen computergebruikers veilig en beschermd op afstand werken. Volgens de MIVD maakten de Chinezen gebruik van een "bekende kwetsbaarheid in FortiGate apparaten".

In het getroffen netwerk werd geen geheime informatie gedeeld. Defensie kent verschillende niveaus van beveiliging. Het ministerie laat weten dat "100 procent veiligheid niet bestaat. Vrijwel alle digitale apparatuur kent op den duur kwetsbaarheden, daarvoor worden updates/patches uitgebracht".

Waarschuwingen

De MIVD waarschuwt al jaren voor spionage door China. "Ik denk, omdat de diensten hier al jaren voor waarschuwen, moet je eigenlijk ook niet verbaasd zijn als je het dan ook hier ergens aantreft op deze manier", zegt demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie).

In haar jaarverslag van vorig jaar meldde de MIVD dat China kennis en goederen uit de Nederlandse ruimtevaartsector probeerde te bemachtigen. Dat zou geprobeerd zijn via coverbedrijven. Verder zou het land interesse hebben in hoogwaardige technologie en de maritieme industrie.

In 2022 heeft de militaire inlichtingendienst naar eigen zeggen "verschillende Chinese pogingen om Nederlandse (militaire) technologie te bemachtigen ontdekt en voorkomen". De MIVD en ook de AIVD kregen vorig jaar van de Tweede Kamer ruimere bevoegdheden om zo spionage te voorkomen.

Meer uit Binnenland

Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

6 minuten geleden
Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

41 minuten geleden
Noordzee nog nooit zo warm, en volgens KNMI is dat niet voorbij

DE BILT (ANP) - Het water van de Noordzee was afgelopen weekeinde gemiddeld 21,5 graden. De watertemperaturen worden sinds 1984 bijgehouden en niet eerder was de zee zo warm. Dat komt volgens het KNMI door klimaatverandering en door een hogedrukgebied met veel zon en weinig wind.

54 minuten geleden
Struijs kritisch op minderheidskabinet, ziet kansen voor 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.

1 uur geleden
ZLTO overlegt voorlopig niet meer met provincie Noord-Brabant

DEN BOSCH (ANP) - Landbouworganisatie ZLTO overlegt voorlopig niet meer met de provincie Noord-Brabant over plannen voor het landelijk gebied. Het vertrouwen van ZLTO in de provincie heeft "een flinke knauw" gekregen nadat Noord-Brabant aankondigde dat het de vergunning van vijf pluimveebedrijven zou gaan intrekken.

1 uur geleden
Politie Oost-Nederland grijpt in als trekkers op snelwegen rijden

NIJMEGEN (ANP) - De politie zal in Oost-Nederland in principe ingrijpen als boeren met trekkers de snelweg opgaan. Hetzelfde geldt als andere demonstranten of activisten de snelweg gebruiken als demonstratielocatie, laat burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen weten in een gezamenlijke verklaring met de politie Oost-Nederland en het Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
Zeven jongeren aangehouden na onrust door conflict in wijk Arnhem

ARNHEM (ANP) - De politie heeft dinsdagavond zeven jongeren aangehouden die met gezichtsbedekking vuurwerk afstaken in de Arnhemse wijk Geitenkamp. In de volkswijk is het sinds eind vorige week onrustig door een conflict, bevestigt de politie na berichtgeving van Omroep Gelderland.

3 uur geleden