Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie ontdekt Chinese spionagesoftware op computersysteem

Defensie ontdekt Chinese spionagesoftware op computersysteem

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie heeft vorig jaar Chinese spionagesoftware (malware) op een computersysteem van de krijgsmacht gevonden. Volgens de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) ging het om "geavanceerde" malware die is geplaatst door een Chinese staatsinstelling.

De malware werd gevonden "op een losstaand computernetwerk binnen de krijgsmacht. Dat netwerk werd gebruikt voor ongerubriceerde Research and Development (R&D). Doordat dit systeem op zichzelf stond, leidde dit niet tot schade aan het netwerk van Defensie", aldus de MIVD. Het netwerk telde minder dan vijftig gebruikers.

De inlichtingendienst heeft ook een technisch rapport over de werkwijze van de Chinese staatshackers openbaar gemaakt. Dat gebeurt voor het eerst. Op de website van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) zijn de kenmerken van de spionagesoftware geplaatst.

Malware

Het gaat om malware die wordt ingezet bij systemen (FortiGate) van het bedrijf Fortinet. Met dit systeem kunnen computergebruikers veilig en beschermd op afstand werken. Volgens de MIVD maakten de Chinezen gebruik van een "bekende kwetsbaarheid in FortiGate apparaten".

In het getroffen netwerk werd geen geheime informatie gedeeld. Defensie kent verschillende niveaus van beveiliging. Het ministerie laat weten dat "100 procent veiligheid niet bestaat. Vrijwel alle digitale apparatuur kent op den duur kwetsbaarheden, daarvoor worden updates/patches uitgebracht".

Waarschuwingen

De MIVD waarschuwt al jaren voor spionage door China. "Ik denk, omdat de diensten hier al jaren voor waarschuwen, moet je eigenlijk ook niet verbaasd zijn als je het dan ook hier ergens aantreft op deze manier", zegt demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie).

In haar jaarverslag van vorig jaar meldde de MIVD dat China kennis en goederen uit de Nederlandse ruimtevaartsector probeerde te bemachtigen. Dat zou geprobeerd zijn via coverbedrijven. Verder zou het land interesse hebben in hoogwaardige technologie en de maritieme industrie.

In 2022 heeft de militaire inlichtingendienst naar eigen zeggen "verschillende Chinese pogingen om Nederlandse (militaire) technologie te bemachtigen ontdekt en voorkomen". De MIVD en ook de AIVD kregen vorig jaar van de Tweede Kamer ruimere bevoegdheden om zo spionage te voorkomen.

Meer uit Binnenland

Stichting wil gesprek met massadonor Simon, overweegt rechtsgang

DEN HAAG (ANP) - Stichting Donorkind overweegt namens een aantal ouders en kinderen die gedupeerd zijn door massadonor Simon juridische stappen tegen de man te ondernemen. Volgens de stichting is dat de wens van dertig ouders. Eerst krijgt de man een brief met een uitnodiging voor een gesprek, om een rechtsgang te vermijden.

3 minuten geleden
Nijkerk pleit voor meer geld infrastructuur na stremming brug

NIJKERK (ANP) - De gemeente Nijkerk wil dat het kabinet dinsdag op Prinsjesdag meer geld uittrekt voor het onderhouden van wegen, bruggen en vaarverbindingen. De A28 bij de Gelderse plaats was vorige week enkele dagen afgesloten, nadat er zand en grind bij een brug waren weggespoeld. Het verkeer tussen Zwolle en Amersfoort moest omrijden via Apeldoorn.

1 uur geleden
Strafrechtelijk onderzoek naar chauffeur busongeluk Zwitserland

SUSCH (ANP) - Tegen de chauffeur van de Nederlandse tourbus die donderdag verongelukte nabij het Zwitserse Susch is strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Dat bevestigt het Zwitserse Openbaar Ministerie (OM) tegenover het ANP na berichtgeving in Zwitserse media. Onderzocht wordt of de Nederlandse chauffeur schuldig is aan meervoudige dood door nalatigheid en het veroorzaken van lichamelijk letsel door nalatigheid. In Zwitserland is het gebruikelijk onderzoek in te stellen na dit soort grote incidenten.

1 uur geleden
Raad van State mist uitleg over grens 500.000 vluchten Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Maak duidelijk waar de toekomstige grens van 500.000 vluchten van en naar Schiphol op is gebaseerd, adviseert de Raad van State aan het kabinet. De hoge bestuursadviseur betwijfelt ook of de groei naar dat aantal vluchten wel zorgvuldig gebeurt.

1 uur geleden
Veertigste editie Open Monumentendag drukbezocht

DEN HAAG (ANP) - Zo'n 1,8 miljoen mensen hebben afgelopen weekend de Open Monumentendag bezocht. Dat zijn ongeveer evenveel bezoekers als vorig jaar. Tijdens de veertigste editie openden door het hele land 6000 monumenten hun deuren en waren er ongeveer 1250 activiteiten te bezoeken.

2 uur geleden
Overheidsorganisaties verkennen afschaffen dwangsommen

DEN HAAG (ANP) - Overheidsorganisaties verkennen of het mogelijk is om dwangsommen af te schaffen. Dat blijkt uit een e-mail van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) die werd vrijgegeven op verzoek van dagblad Trouw.

3 uur geleden
Hoofdredacteur Freek Staps stopt bij ANP

DEN HAAG (ANP) - Freek Staps neemt afscheid als hoofdredacteur bij het ANP. Hij verlaat het persbureau rond de jaarwisseling omdat hij "ruimte wil maken voor nieuw leiderschap voor de redactie, verse ideeën en nieuwe energie".

3 uur geleden