Defensie ontdekt Chinese spionagesoftware op computersysteem
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie heeft vorig jaar Chinese spionagesoftware (malware) op een computersysteem van de krijgsmacht gevonden. Volgens de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) ging het om "geavanceerde" malware die is geplaatst door een Chinese staatsinstelling.
De malware werd gevonden "op een losstaand computernetwerk binnen de krijgsmacht. Dat netwerk werd gebruikt voor ongerubriceerde Research and Development (R&D). Doordat dit systeem op zichzelf stond, leidde dit niet tot schade aan het netwerk van Defensie", aldus de MIVD. Het netwerk telde minder dan vijftig gebruikers.
De inlichtingendienst heeft ook een technisch rapport over de werkwijze van de Chinese staatshackers openbaar gemaakt. Dat gebeurt voor het eerst. Op de website van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) zijn de kenmerken van de spionagesoftware geplaatst.
Malware
Het gaat om malware die wordt ingezet bij systemen (FortiGate) van het bedrijf Fortinet. Met dit systeem kunnen computergebruikers veilig en beschermd op afstand werken. Volgens de MIVD maakten de Chinezen gebruik van een "bekende kwetsbaarheid in FortiGate apparaten".
In het getroffen netwerk werd geen geheime informatie gedeeld. Defensie kent verschillende niveaus van beveiliging. Het ministerie laat weten dat "100 procent veiligheid niet bestaat. Vrijwel alle digitale apparatuur kent op den duur kwetsbaarheden, daarvoor worden updates/patches uitgebracht".
Waarschuwingen
De MIVD waarschuwt al jaren voor spionage door China. "Ik denk, omdat de diensten hier al jaren voor waarschuwen, moet je eigenlijk ook niet verbaasd zijn als je het dan ook hier ergens aantreft op deze manier", zegt demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie).
In haar jaarverslag van vorig jaar meldde de MIVD dat China kennis en goederen uit de Nederlandse ruimtevaartsector probeerde te bemachtigen. Dat zou geprobeerd zijn via coverbedrijven. Verder zou het land interesse hebben in hoogwaardige technologie en de maritieme industrie.
In 2022 heeft de militaire inlichtingendienst naar eigen zeggen "verschillende Chinese pogingen om Nederlandse (militaire) technologie te bemachtigen ontdekt en voorkomen". De MIVD en ook de AIVD kregen vorig jaar van de Tweede Kamer ruimere bevoegdheden om zo spionage te voorkomen.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - De politie heeft zaterdagavond om 23.45 uur een bericht via Burgernet uitgestuurd in verband met diverse autobranden in de omgeving van Almelo. Volgens RTV Oost ging het om vier autobranden binnen een half uur op verschillende locaties in Almelo.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
10 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
11 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
14 uur geleden