Defensie onderzoekt bewapening nieuwe drone
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie onderzoekt "de concrete mogelijkheden en kosten" van het bewapenen van de onbemande vliegtuigen die het leger volgend jaar in gebruik gaat nemen. Het gaat om de vier MQ-9 Reaper-drones die op vliegbasis Leeuwarden worden gestationeerd.
De drone wordt ingezet voor het verzamelen van informatie. De Tweede Kamer nam in november een motie aan waarin het kabinet werd opgeroepen te bekijken of de drones toch niet moeten worden bewapend. Technisch is dat mogelijk. Staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) schrijft aan de Kamer dat "op dit moment het bewapenen van de MQ-9 niet aan de orde is".
Maar ze erkent dat het bewapenen van de drones operationele voordelen biedt. Defensie kan dan sneller en flexibeler handelen. Daarom gaat het ministerie "vanwege het belang van doorontwikkeling en de operationele meerwaarde" het bewapenen van het systeem onderzoeken. Hierover wordt de komende maanden informatie verzameld.
Een Reaper-systeem bestaat onder meer uit vier vliegtuigen (spanwijdte 20 meter en 11 meter lang), radar en een grondstation. Er zijn geen wettelijke bezwaren om de Reapers te bewapenen. De Amerikanen gebruiken bewapende drones om in landen als Jemen en Afghanistan tegenstanders te doden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De politie gaat een deel van de ruim 10.000 onbehandelde aangiften en meldingen uit 2024 opnieuw beoordelen. Justitieminister David van Weel (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het in eerste instantie gaat om de aangiften voor moord en doodslag, pogingen daartoe en ernstige zedenzaken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder oppositiepartijen klinkt begrip voor de keuzes die het kabinet heeft gemaakt om geld vrij te maken voor onderhoud van infrastructuur. Een reeks projecten om wegen, spoor en vaarwegen uit te breiden, is daardoor voorlopig stopgezet. Veel partijen willen dat er meer geld voor infrastructuur komt, zodat nieuwe projecten weer een toekomst krijgen.
6 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De eerste kerkgebouwen zijn ingericht voor de tijdelijke opvang van statushouders. Met Actie Onderdak kunnen de erkende vluchtelingen daar wachten tot er een huis voor hen is in diezelfde gemeente. Hun plek in het asielzoekerscentrum kan dan vrijkomen voor asielzoekers.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Bart Bikkers is teruggekomen op zijn opmerkingen waarin hij steun voor rekeningrijden niet uitsloot. "Betalen naar gebruik", de ambtelijke term voor rekeningrijden, kan volgens hem ook slaan op "het betalen naar gebruik dat we al doen aan de pomp" of op tolheffing.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft Oekraïne nog eens een half miljard euro aan militaire steun om het de komende winter door te helpen. In het nieuwe 'winterpakket' zitten onder meer luchtverdedigingswapens en drones, zei premier Rob Jetten. Jetten kondigde het nieuwe steunpakket aan tijdens een persconferentie naast de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die op bezoek is in Den Haag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD sluit steun voor een kilometerheffing niet uit. "Ik denk dat we geen heilige huisjes moeten hebben", zei Tweede Kamerlid Bart Bikkers met het oog op extra geld voor investeringen in infrastructuur. "Maar ik wil wel een brede afweging kunnen maken van alle opties die er zijn." Daarvoor wacht hij plannen van het kabinet af.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
11 uur geleden