Defensie krijgt er met Prinsjesdag structureel 100 miljoen bij
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie krijgt er op Prinsjesdag structureel 100 miljoen euro extra bij. Het demissionaire kabinet bereikte maandag overeenstemming over de Rijksbegroting van volgend jaar.
Van het bedrag zou 60 miljoen bestemd zijn voor munitie en 30 miljoen voor veteranen, melden ingewijden.
Tijdens de formatieonderhandelingen zal opnieuw gesproken worden over de begroting van Defensie. De demissionaire bewindslieden Ank Bijleveld en Barbara Visser hebben steeds gezegd dat het ministerie er zeker 4 miljard structureel bij moet krijgen.
Veel politieke partijen gaven in partijprogramma's aan extra geld te willen uittrekken voor de krijgsmacht. Het kabinet-Rutte III heeft het budget van Defensie met structureel 1,7 miljard euro verhoogd.
Afspraken
Volgens afspraken binnen de NAVO zou Nederland over drie jaar 2 procent van het bruto binnenlands product aan Defensie moeten uitgeven. Dan zou er zeker 7 miljard bij moeten. Dat gaat niet lukken. Om tot het Europees gemiddelde te komen, moet er structureel 4 miljard euro bij.
De nieuwe bevelhebber van de krijgsmacht, generaal Onno Eichelsheim, pleitte bij zijn aantreden in het voorjaar ook voor meer geld voor het militaire apparaat. Eichelsheim waarschuwde toen dat de "continuïteit van de krijgsmacht in gevaar" is.
Maandag lekte al meer uit over de begroting van 2022. Zo gaat er 6 tot 7 miljard euro meer naar de aanpak van de uitstoot van CO2 en gaat zo'n half miljard extra naar de bestrijding van criminaliteit. Ook wordt er zoals bijna elk jaar geld uitgetrokken om de koopkracht van minder bedeelde groepen op peil te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
18 uur geleden