Defensie krijgt er met Prinsjesdag structureel 100 miljoen bij
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie krijgt er op Prinsjesdag structureel 100 miljoen euro extra bij. Het demissionaire kabinet bereikte maandag overeenstemming over de Rijksbegroting van volgend jaar.
Van het bedrag zou 60 miljoen bestemd zijn voor munitie en 30 miljoen voor veteranen, melden ingewijden.
Tijdens de formatieonderhandelingen zal opnieuw gesproken worden over de begroting van Defensie. De demissionaire bewindslieden Ank Bijleveld en Barbara Visser hebben steeds gezegd dat het ministerie er zeker 4 miljard structureel bij moet krijgen.
Veel politieke partijen gaven in partijprogramma's aan extra geld te willen uittrekken voor de krijgsmacht. Het kabinet-Rutte III heeft het budget van Defensie met structureel 1,7 miljard euro verhoogd.
Afspraken
Volgens afspraken binnen de NAVO zou Nederland over drie jaar 2 procent van het bruto binnenlands product aan Defensie moeten uitgeven. Dan zou er zeker 7 miljard bij moeten. Dat gaat niet lukken. Om tot het Europees gemiddelde te komen, moet er structureel 4 miljard euro bij.
De nieuwe bevelhebber van de krijgsmacht, generaal Onno Eichelsheim, pleitte bij zijn aantreden in het voorjaar ook voor meer geld voor het militaire apparaat. Eichelsheim waarschuwde toen dat de "continuïteit van de krijgsmacht in gevaar" is.
Maandag lekte al meer uit over de begroting van 2022. Zo gaat er 6 tot 7 miljard euro meer naar de aanpak van de uitstoot van CO2 en gaat zo'n half miljard extra naar de bestrijding van criminaliteit. Ook wordt er zoals bijna elk jaar geld uitgetrokken om de koopkracht van minder bedeelde groepen op peil te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
16 uur geleden