Defensie koopt bommen en raketten voor bewapening drones
DEN HAAG (ANP) - Defensie koopt bommen en raketten in om drones mee te bewapenen. Staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) heeft de Tweede Kamer daarover geïnformeerd. De eerste lading munitie kan vanaf 2025 worden gebruikt, verwacht hij. De aankoop gaat in totaal tussen de 100 en 250 miljoen euro kosten.
De Koninklijke Luchtmacht heeft momenteel vier MQ-9 Reapers in bezit. Die zijn tot nog toe onbewapend en worden gebruikt om vanuit de lucht informatie te verzamelen. Vorig jaar maakte het kabinet al duidelijk dat het de drones wil bewapenen. Ook zijn toen nog vier van de onbemande toestellen besteld in de Verenigde Staten. Die komen naar verwachting in 2026 binnen. De vier nieuwe drones zijn dan meteen geschikt om te bewapenen, de vier die al in gebruik zijn moeten worden aangepast.
De drones worden bewapend omdat "het dreigingsbeeld sterk is veranderd" sinds 2011, toen Defensie het project voor de aanschaf van de eerste Reapers begon. Het toestel moet nu in staat zijn om de eigen troepen te beschermen, legt Defensie uit. Bij operaties onder tijdsdruk is het bovendien een "duidelijk voordeel" als de drone die informatie heeft verzameld meteen kan toeslaan, in plaats van die informatie over te dragen aan een ander systeem. In dat laatste geval "kan het initiatief verloren gaan en neemt het operationele risico toe".
De munitie die onder de drones kan worden gehangen wordt ook door andere wapensystemen gebruikt. Het gaat om zogeheten Hellfire-raketten, die ook door Apache-helikopters afgevuurd kunnen worden, en om lasergeleide bommen van een type waar ook F35-straaljagers mee zijn uitgerust. De munitie wordt ingekocht via de Amerikaanse overheid.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
59 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
4 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
5 uur geleden