Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie koopt bommen en raketten voor bewapening drones

Defensie koopt bommen en raketten voor bewapening drones

DEN HAAG (ANP) - Defensie koopt bommen en raketten in om drones mee te bewapenen. Staatssecretaris Christophe van der Maat (Defensie) heeft de Tweede Kamer daarover geïnformeerd. De eerste lading munitie kan vanaf 2025 worden gebruikt, verwacht hij. De aankoop gaat in totaal tussen de 100 en 250 miljoen euro kosten.

De Koninklijke Luchtmacht heeft momenteel vier MQ-9 Reapers in bezit. Die zijn tot nog toe onbewapend en worden gebruikt om vanuit de lucht informatie te verzamelen. Vorig jaar maakte het kabinet al duidelijk dat het de drones wil bewapenen. Ook zijn toen nog vier van de onbemande toestellen besteld in de Verenigde Staten. Die komen naar verwachting in 2026 binnen. De vier nieuwe drones zijn dan meteen geschikt om te bewapenen, de vier die al in gebruik zijn moeten worden aangepast.

De drones worden bewapend omdat "het dreigingsbeeld sterk is veranderd" sinds 2011, toen Defensie het project voor de aanschaf van de eerste Reapers begon. Het toestel moet nu in staat zijn om de eigen troepen te beschermen, legt Defensie uit. Bij operaties onder tijdsdruk is het bovendien een "duidelijk voordeel" als de drone die informatie heeft verzameld meteen kan toeslaan, in plaats van die informatie over te dragen aan een ander systeem. In dat laatste geval "kan het initiatief verloren gaan en neemt het operationele risico toe".

De munitie die onder de drones kan worden gehangen wordt ook door andere wapensystemen gebruikt. Het gaat om zogeheten Hellfire-raketten, die ook door Apache-helikopters afgevuurd kunnen worden, en om lasergeleide bommen van een type waar ook F35-straaljagers mee zijn uitgerust. De munitie wordt ingekocht via de Amerikaanse overheid.

Meer uit Binnenland

Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

2 uur geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

3 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

3 uur geleden
Rutte: als iemand lintje verdient, is het MH17-voorzitter Ploeg

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.

3 uur geleden
Lintje voor directeur is erkenning van tomeloze inzet, zegt Pride

AMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.

3 uur geleden
Rotterdam heeft weer de meeste lintjes, daling in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Net als in voorgaande jaren zijn de meeste lintjes toegekend aan inwoners van Rotterdam. Zestig mensen uit de Maasstad kregen vrijdag een koninklijke onderscheiding tijdens de lintjesregen. Vorig jaar waren het er 50 en een jaar eerder 49.

3 uur geleden
Lintjes voor Van Ammelrooy, Verhoef en Dolly Bellefleur

DEN HAAG (ANP) - Actrice en regisseuse Willeke van Ammelrooy heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege haar "exceptionele verdiensten op het terrein van film en toneel". Bij de lintjesregen werden ook schrijfster Esther Verhoef, muzikant Ton Scherpenzeel en drag queen Dolly Bellefleur geëerd.

4 uur geleden