Defensie-industrie: meer samen doen om opschaling te versnellen
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om procedures rond defensieprojecten te versnellen, want nu duren die processen door bureaucratische regeldruk nog erg lang. Dat zorgt voor vertraging bij het opschalen van de defensie-industrie, zegt Huigen, directeur van brancheorganisatie NIDV (Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid). Ook zijn er knelpunten bij het financieren van defensieopdrachten, laat hij weten aan het ANP.
De organisatie brengt het Nederlandse bedrijfsleven samen met kennisinstellingen, Defensie en internationale partijen. De NIDV treedt op als belangenbehartiger en verstrekt informatie over wat er nodig is om te werken in de defensiesector. Ook speelt de NIDV een rol als netwerkplatform voor bedrijven die samenwerken met Defensie, of dat willen gaan doen.
Tot de NIDV-leden behoren bijvoorbeeld grote ondernemingen als VDL, Thales, Damen, Royal IHC en GKN Fokker. Zo levert VDL legertrucks, Damen marineschepen en Thales radarsystemen. Maar ook veel kleinere bedrijven in sectoren als techniek, IT, metaal, telecom, logistiek en elektronica zijn aangesloten bij de in Den Haag gevestigde stichting, net als belangrijke kennisinstituten zoals TNO, NLR en MARIN.
Risicoverdeling
Het gaat op zich goed met Nederlandse bedrijven in de defensie-industrie, maar van stevige opschaling passend bij de grote behoefte van de Nederlandse en Europese krijgsmachten is in Nederland nog niet echt sprake, zegt Huigen. Grote opschaling zonder uitzicht op langjarige opdrachten is immers risicovol voor bedrijven. Een goede risicoverdeling tussen overheden en bedrijven is volgens hem dan ook cruciaal om tot echte opschaling te komen.
Ook het aan de voorkant financieren van de productieopschaling vraagt aandacht, aldus de NIDV-directeur. Dit kunnen bedrijven niet alleen. Ook daar moeten overheid, bedrijven en financiële instellingen het goede gesprek over voeren, stelt Huigen.
De NIDV is aanwezig bij de NAVO-top in Den Haag volgende week, net als veel bedrijven die actief zijn in de defensiesector. Op de NAVO-top worden naar verwachting afspraken gemaakt om de militaire budgetten van lidstaten te verhogen. Daar zullen dan ook gesprekken plaatsvinden over nieuwe defensieprojecten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.
3 uur geledenTOKIO/CLEVELAND (ANP) - Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om verfproducent AkzoNobel over te nemen. Vorige week werd nog bekend dat AkzoNobel begin mei een overnamebod van die bedrijven had afgewezen. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens verklaarde daarbij door te zullen gaan met de fusie met het Amerikaanse Axalta Coating Systems.
4 uur geleden