Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie haalde ruim 2500 mensen op in Kabul

Defensie haalde ruim 2500 mensen op in Kabul

DEN HAAG (ANP) - Defensie heeft de afgelopen week ruim 2500 mensen geëvacueerd uit Afghanistan, onder wie meer dan 1600 mensen met Nederland als bestemming. Dat meldt het kabinet in een Kamerbrief over de inmiddels beëindigde evacuatiemissie.

Onder de evacués zijn Nederlanders, tolken en hun gezinsleden en mensen die in het verleden in Nederlandse dienst hebben gewerkt en daardoor mogelijk gevaar lopen nu de Taliban de macht in het land hebben gegrepen. Het kabinet kan nog geen exacte aantallen per groep noemen.

Nederland houdt tot en met 31 augustus een vliegtuig, een aantal militairen en een klein ambassadeteam paraat om zo mogelijk "tegen de huidige verwachtingen in" meer mensen te kunnen wegvoeren. Toch zal het niet lukken om iedereen die de Tweede Kamer had willen wegvoeren het land uit te krijgen. Hoeveel personen achterblijven is niet bekend. De evaluatie van deze operatie volgt later, schrijft het kabinet.

IND in Tblisi

Er blijven medewerkers van de IND aanwezig in Tblisi en Islamabad, de vliegvelden waar mensen aankwamen die door Nederland uit Kabul werden weggeleid. Consulaire bijstand voor mensen in dat gebied wordt nu geleverd vanuit Den Haag, en wellicht in de toekomst vanuit een buurland.

Daarnaast wordt samen met andere landen gekeken of er in de toekomst vanuit Afghanistan iets gedaan kan worden om Nederlanders en Afghanen die voor Nederland hebben gewerkt hebben bij te staan. Mogelijk zal het nodig zijn om daarvoor contacten te hebben met de Taliban, aldus de brief.

De evacués worden opgevangen op terreinen van Defensie in Zoutkamp, Huis ter Heide, Harskamp en Amsterdam. Er komen ook opvanglocaties in de gemeenten Nijmegen en Heumen. Sommigen gaan door naar een ander land, anderen moeten door de gemeenten ergens gehuisvest worden. "Dit kan gelet op de krapte op de woningmarkt langere tijd in beslag nemen", waarschuwt het kabinet.

Meer uit Binnenland

OM-medewerker aangehouden, onder meer om verkiezingsfraude

UTRECHT (ANP) - Een 38-jarige medewerker van het Openbaar Ministerie is dinsdag aangehouden op verdenking van verkiezingsfraude, ambtelijke corruptie, computervredebreuk, valsheid in geschrifte en schending van het ambtsgeheim. De verdachte bekleedt naast zijn werk bij het OM een politieke functie in Oost-Brabant.

8 minuten geleden
Minder overlast in Hoogeveen, extra politie-inzet afgebouwd

HOOGEVEEN (ANP) - De extra politie-inzet in het centrum van Hoogeveen wordt afgebouwd, meldt burgemeester Martijn Breukelman in een brief aan de gemeenteraad. Wekenlang veroorzaakten met name jongeren daar overlast, maar die is volgens de burgemeester duidelijk afgenomen. In overleg met politie en Openbaar Ministerie heeft de burgemeester besloten dat strengere regels niet meer nodig zijn.

9 minuten geleden
Vrijspraak voor fatale explosie drugslab Schammenkamp Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft Jalal O. (37) dinsdag vrijgesproken van het veroorzaken van een explosie in een drugslab aan de Schammenkamp in Rotterdam. Daarbij kwamen op 29 januari 2024 drie mensen om het leven. Twee personen raakten gewond, de ravage was enorm. Volgens de rechtbank is er niet genoeg bewijs voor een veroordeling.

45 minuten geleden
OM eist 12 jaar cel en tbs voor doodtrappen vriendin in Vlijmen

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Coen K. (36), die ervan wordt verdacht zijn vriendin Jessica Brants vorig jaar juli in Vlijmen te hebben doodgeschopt.

52 minuten geleden
NPO wist dat songfestivaldeelname ingewikkeld zou worden

HILVERSUM (ANP) - De NPO zegt de gevoeligheden rondom het wel of niet meedoen aan het Eurovisie Songfestival niet te hebben onderschat. "Dat het ingewikkeld zou worden, dat wisten we wel", zegt bestuursvoorzitter Jet de Ranitz tegen het ANP over de beslissing volgend jaar toch weg te blijven van het muziekevenement.

53 minuten geleden
EBU vindt NPO-besluit over songfestival 'zeer jammer'

GENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) vindt het "zeer jammer" dat de NPO niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival volgend jaar. "We begrijpen het besluit en hebben respect voor de sterke gevoelens die daar in Nederland achter zitten", schrijft songfestivaldirecteur Martin Green dinsdag in een verklaring. De NPO maakte dinsdag bekend zich toch terug te trekken nadat er in de afgelopen weken kritiek ontstond bij de ledenomroepen en NPO-medewerkers.

3 uur geleden
College van Omroepen: goed dat er duidelijkheid is over ESF

HILVERSUM (ANP) - Het College van Omroepen (CvO) vindt het goed dat er duidelijkheid is over de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival in 2027. De NPO maakte dinsdag bekend dat Nederland volgend jaar toch niet meedoet, omdat er onvoldoende draagvlak is onder de publieke omroepen.

3 uur geleden