Defensie haalde ruim 2500 mensen op in Kabul
DEN HAAG (ANP) - Defensie heeft de afgelopen week ruim 2500 mensen geëvacueerd uit Afghanistan, onder wie meer dan 1600 mensen met Nederland als bestemming. Dat meldt het kabinet in een Kamerbrief over de inmiddels beëindigde evacuatiemissie.
Onder de evacués zijn Nederlanders, tolken en hun gezinsleden en mensen die in het verleden in Nederlandse dienst hebben gewerkt en daardoor mogelijk gevaar lopen nu de Taliban de macht in het land hebben gegrepen. Het kabinet kan nog geen exacte aantallen per groep noemen.
Nederland houdt tot en met 31 augustus een vliegtuig, een aantal militairen en een klein ambassadeteam paraat om zo mogelijk "tegen de huidige verwachtingen in" meer mensen te kunnen wegvoeren. Toch zal het niet lukken om iedereen die de Tweede Kamer had willen wegvoeren het land uit te krijgen. Hoeveel personen achterblijven is niet bekend. De evaluatie van deze operatie volgt later, schrijft het kabinet.
IND in Tblisi
Er blijven medewerkers van de IND aanwezig in Tblisi en Islamabad, de vliegvelden waar mensen aankwamen die door Nederland uit Kabul werden weggeleid. Consulaire bijstand voor mensen in dat gebied wordt nu geleverd vanuit Den Haag, en wellicht in de toekomst vanuit een buurland.
Daarnaast wordt samen met andere landen gekeken of er in de toekomst vanuit Afghanistan iets gedaan kan worden om Nederlanders en Afghanen die voor Nederland hebben gewerkt hebben bij te staan. Mogelijk zal het nodig zijn om daarvoor contacten te hebben met de Taliban, aldus de brief.
De evacués worden opgevangen op terreinen van Defensie in Zoutkamp, Huis ter Heide, Harskamp en Amsterdam. Er komen ook opvanglocaties in de gemeenten Nijmegen en Heumen. Sommigen gaan door naar een ander land, anderen moeten door de gemeenten ergens gehuisvest worden. "Dit kan gelet op de krapte op de woningmarkt langere tijd in beslag nemen", waarschuwt het kabinet.
Meer uit Binnenland
HEERENVEEN (ANP) - Door de staking in het openbaar vervoer rijden er woensdag geen treinen van Arriva in de provincie Limburg. In de provincie Noord-Brabant rijdt ongeveer 15 procent van de bussen, verwacht de vervoerder.
46 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - Ook vorig jaar aten Nederlanders minder vlees, melden onderzoekers van Wageningen University & Research (WUR). Met name varkensvlees werd minder gegeten. Het eten van rundvlees daalde licht. Kip werd daarentegen iets meer gegeten. WUR houdt sinds 2005 de vleesconsumptie van Nederlanders bij.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt volgens premier Rob Jetten niet eenvoudig om tot een akkoord te komen met de Verenigde Staten over de aangekondigde sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Er is een half jaar om tot een oplossing te komen. Het worden "zes hele spannende maanden waarvan de uitkomst nog ongewis is", zei Jetten in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is blij dat asielzoekers die al te lang wachten op een besluit over hun verblijfsstatus geen dwangsommen meer kunnen aanvragen bij de rechter. De Eerste Kamer ging dinsdag akkoord met een voorstel van asielminister Bart van den Brink.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Om de druk in het aanmeldcentrum in Ter Apel te verlagen, vangt de gemeente Groningen vanaf woensdag tijdelijk extra vluchtelingen op. Het gaat om honderd bedden voor gezinnen met jonge kinderen voor wie in Ter Apel momenteel geen plek is.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Vierhonderd medewerkers van de publieke omroepen willen dat de NPO de beslissing om deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival terugdraait. Dat staat in een brief aan de directie en de raad van bestuur van de NPO. De brandbrief is ook online te lezen en heeft als titel #NietMijnSongfestival.
13 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - De noodlijdende zeehondenopvang in de Waddenzee krijgt veel donaties binnen van bezorgde mensen, na het nieuws dat het centrum in de provincie Groningen bijna failliet gaat. Volgens een woordvoerster van het betreffende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) is dinsdagmiddag al ruim 1,5 ton binnengekomen via de eigen site en is er ook een crowdfunding gestart. Daarop is inmiddels ruim 30.000 euro binnengekomen.
14 uur geleden