Defensie geeft zes extra F-16's aan Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Defensie geeft zes extra F-16 gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne. Het ministerie onderhandelde over de verkoop van de vliegtuigen aan het Amerikaanse bedrijf Draken International, maar die gesprekken zijn beëindigd. Luchtoverwicht van Oekraïne is essentieel om de Russische agressie tegen te gaan, aldus minister Kajsa Ollongren (Defensie).
Het demissionaire kabinet kondigde in december aan achttien F-16's gereed te maken voor levering aan Oekraïne. Daar komen deze zes nu bij. De 24 toestellen gaan naar Oekraïne zodra de regering in Kyiv aan een aantal voorwaarden voldoet zoals opgeleid personeel en de juiste infrastructuur. Ook ondergaan een aantal vliegtuigen nog een grote onderhoudsbeurt.
Nederland heeft ook achttien F-16's bestemd voor een trainingscentrum in Roemenië. Deze vliegtuigen blijven eigendom van Nederland. Daar worden vliegers uit Oekraïne, maar ook uit NAVO-landen in het oosten van Europa, opgeleid om met de F-16 te vliegen. De trainingen worden verzorgd door fabrikant Lockheed Martin. Die onderhoudt de vliegtuigen ook.
Meningsverschil
De F-16 wordt bij de Koninklijke Luchtmacht vervangen door de F-35. Defensie liet medio 2021 weten twaalf F-16's te verkopen aan Draken International met een optie voor nog 28 toestellen. De (ver)koopovereenkomst werd medio vorig jaar met wederzijds goedvinden beëindigd. Er was een meningsverschil over de staat van het onderhoud van de vliegtuigen.
Onderdeel van de schikking was dat Draken alsnog zes van de afgesproken twaalf jachtvliegtuigen kon kopen. "De Staat en Draken zijn gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat de verkoop en levering van deze zes F-16's in de voorzienbare toekomst geen doorgang zal vinden", schrijven Ollongren en staatssecretaris Christophe van der Maat maandag aan de Kamer.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
3 uur geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
4 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
8 uur geleden