Defensie geeft zes extra F-16's aan Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Defensie geeft zes extra F-16 gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne. Het ministerie onderhandelde over de verkoop van de vliegtuigen aan het Amerikaanse bedrijf Draken International, maar die gesprekken zijn beëindigd. Luchtoverwicht van Oekraïne is essentieel om de Russische agressie tegen te gaan, aldus minister Kajsa Ollongren (Defensie).
Het demissionaire kabinet kondigde in december aan achttien F-16's gereed te maken voor levering aan Oekraïne. Daar komen deze zes nu bij. De 24 toestellen gaan naar Oekraïne zodra de regering in Kyiv aan een aantal voorwaarden voldoet zoals opgeleid personeel en de juiste infrastructuur. Ook ondergaan een aantal vliegtuigen nog een grote onderhoudsbeurt.
Nederland heeft ook achttien F-16's bestemd voor een trainingscentrum in Roemenië. Deze vliegtuigen blijven eigendom van Nederland. Daar worden vliegers uit Oekraïne, maar ook uit NAVO-landen in het oosten van Europa, opgeleid om met de F-16 te vliegen. De trainingen worden verzorgd door fabrikant Lockheed Martin. Die onderhoudt de vliegtuigen ook.
Meningsverschil
De F-16 wordt bij de Koninklijke Luchtmacht vervangen door de F-35. Defensie liet medio 2021 weten twaalf F-16's te verkopen aan Draken International met een optie voor nog 28 toestellen. De (ver)koopovereenkomst werd medio vorig jaar met wederzijds goedvinden beëindigd. Er was een meningsverschil over de staat van het onderhoud van de vliegtuigen.
Onderdeel van de schikking was dat Draken alsnog zes van de afgesproken twaalf jachtvliegtuigen kon kopen. "De Staat en Draken zijn gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat de verkoop en levering van deze zes F-16's in de voorzienbare toekomst geen doorgang zal vinden", schrijven Ollongren en staatssecretaris Christophe van der Maat maandag aan de Kamer.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het provinciebestuur van Utrecht heeft actievoerende boeren op het provinciehuis toegezegd in gesprek te blijven over de plannen voor het landelijk gebied. Gedeputeerde Mirjam Sterk (natuur en landbouw) zei open te staan voor individuele gesprekken en nodigde de agrariërs ook uit zienswijzen in te dienen op het maatregelenpakket. De provincie heeft dat samengesteld om onder meer de stikstofuitstoot te verminderen en de boeren weer perspectief te bieden.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De stichting Oekraïners in Nederland is blij dat de EU 90 miljard euro leent om Oekraïne uit geldnood te helpen, maar had gehoopt dat het geld uit bevroren Russische tegoeden zou komen. "Het is vrij misplaatst dat Europeanen nu moeten opdraaien voor de schade die Rusland in Oekraïne aanricht", vindt zegsman Oleksandr Tomashchuk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is meer illegaal vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar rond deze tijd, is te zien in de Vuurwerkbarometer van het OM. Het gaat dit jaar tot nu toe om 86.702 kilo. Vorig jaar ging het in dezelfde week om 80.616 kilo verboden vuurwerk.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De partner van de 32-jarige Rotterdammer die om het leven kwam bij de mesaanval aan de voet van de Erasmusbrug, "legt zich neer" bij het vonnis van de rechtbank. Die veroordeelde Ayoub M. (23) uit Amersfoort vrijdag tot tbs met dwangverpleging en legde hem geen celstraf op voor het vermoorden van de man die er aan het skaten was.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Inmiddels zijn er zes verdachten aangehouden voor een steekincident op het Mundus College aan de Burgemeester Hogguerstraat in de Amsterdamse wijk Slotermeer, meldt een politiewoordvoerder. Eerder werd gemeld dat er één verdachte was opgepakt. Bij het incident is een 16-jarige jongen gestoken.
2 uur geledenALKMAAR (ANP) - De rechtbank in Alkmaar heeft de 28-jarige Winston A. uit Enkhuizen vrijdag vijf jaar cel en tbs met voorwaarden opgelegd voor het misbruiken van negentien minderjarigen. A. deed zich online voor als meisje en liet de slachtoffers voor de camera ontuchtige handelingen plegen. Omdat hij de beelden opnam, is hij ook schuldig aan het maken van kinderporno, oordeelde de rechtbank. Verder werd bij hem "een grote hoeveelheid" kinderporno aangetroffen die hij had gedownload en is A. schuldig aan de verkrachting van een 13-jarige jongen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Bij de Vestdijk in het centrum van Eindhoven is vrijdagochtend een explosief gevonden. Dat stamt vermoedelijk uit de Tweede Wereldoorlog. De politie heeft de omgeving afgezet. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) doet onderzoek.
2 uur geleden