Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie geeft zes extra F-16's aan Oekraïne

Defensie geeft zes extra F-16's aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensie geeft zes extra F-16 gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne. Het ministerie onderhandelde over de verkoop van de vliegtuigen aan het Amerikaanse bedrijf Draken International, maar die gesprekken zijn beëindigd. Luchtoverwicht van Oekraïne is essentieel om de Russische agressie tegen te gaan, aldus minister Kajsa Ollongren (Defensie).

Het demissionaire kabinet kondigde in december aan achttien F-16's gereed te maken voor levering aan Oekraïne. Daar komen deze zes nu bij. De 24 toestellen gaan naar Oekraïne zodra de regering in Kyiv aan een aantal voorwaarden voldoet zoals opgeleid personeel en de juiste infrastructuur. Ook ondergaan een aantal vliegtuigen nog een grote onderhoudsbeurt.

Nederland heeft ook achttien F-16's bestemd voor een trainingscentrum in Roemenië. Deze vliegtuigen blijven eigendom van Nederland. Daar worden vliegers uit Oekraïne, maar ook uit NAVO-landen in het oosten van Europa, opgeleid om met de F-16 te vliegen. De trainingen worden verzorgd door fabrikant Lockheed Martin. Die onderhoudt de vliegtuigen ook.

Meningsverschil

De F-16 wordt bij de Koninklijke Luchtmacht vervangen door de F-35. Defensie liet medio 2021 weten twaalf F-16's te verkopen aan Draken International met een optie voor nog 28 toestellen. De (ver)koopovereenkomst werd medio vorig jaar met wederzijds goedvinden beëindigd. Er was een meningsverschil over de staat van het onderhoud van de vliegtuigen.

Onderdeel van de schikking was dat Draken alsnog zes van de afgesproken twaalf jachtvliegtuigen kon kopen. "De Staat en Draken zijn gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat de verkoop en levering van deze zes F-16's in de voorzienbare toekomst geen doorgang zal vinden", schrijven Ollongren en staatssecretaris Christophe van der Maat maandag aan de Kamer.

Meer uit Binnenland

Gemeenteraad Moerdijk stemt in met verdwijnen dorp om Powerport

MOERDIJK (ANP) - Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant verdwijnt. Daarmee heeft de gemeenteraad woensdagavond ingestemd. Het plan kreeg 19 stemmen voor en 3 stemmen tegen. Ook een motie over een verbeterde compensatieregeling voor huisverkoop werd aangenomen.

3 uur geleden
Voetballers krijgen warm welkom bij aankomst op Curaçao

WILLEMSTAD (ANP) - Enkele honderden Curaçaoënaars zijn woensdagmiddag (lokale tijd) naar luchthaven Hato gegaan om de nationale voetbalselectie te verwelkomen die vanuit Jamaica was aangekomen. Het gaat om fanatieke supporters, vrienden en familie van de spelers. Hierdoor was het erg druk op de luchthaven.

4 uur geleden
Insprekers vragen gemeente in laatste poging Moerdijk te behouden

MOERDIJK (ANP) - In een laatste poging hebben inwoners van Moerdijk de gemeenteraad gevraagd het Noord-Brabantse dorp niet te laten verdwijnen. Elf mensen spraken de raadsleden tijdens de informatieavond voorafgaand aan de gemeenteraad toe namens zichzelf, dorpsgenoten of ondernemers. Woensdagavond stemt de raad over het voornemen ruimte te maken voor energie-infrastructuur, groei en verduurzaming.

4 uur geleden
Nog meer cel- en taakstraffen voor rellen op het Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Opnieuw zijn verdachten veroordeeld tot cel- en taakstraffen voor de rellen op het Malieveld in Den Haag van afgelopen september. De hoogste straf is drie maanden cel, waarvan een voorwaardelijk. De veroordelingen betreffen vier mannen tussen de 22 en 53 jaar.

5 uur geleden
Waakhond ziet grote risico's als overheid openbare data verzamelt

DEN HAAG (ANP) - Het is riskant wanneer de overheid openbare informatie over burgers gaat verzamelen om te controleren of ze zich aan de regels houden. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De privacytoezichthouder wil daarom dat er strenge regels komen voor zulk onderzoek. Die moeten zorgen voor "het juiste evenwicht" tussen de belangen van de overheid en de rechten van burgers.

8 uur geleden
Meer dan 2500 schademeldingen binnen na beving Zeerijp

ZEERIJP (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zijn sinds de beving in Zeerijp van vorige week 2517 meldingen van schade binnengekomen, meldt de organisatie woensdag. Daarmee is het aantal met 400 toegenomen sinds dinsdag.

8 uur geleden
OM eist 20 jaar tegen Eritreeër voor leiden mensensmokkelbende

ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige Amanuel W., verdacht van het leiden van een grote, zeer gewelddadige bende mensensmokkelaars. Eritreeër W. zou op grote schaal landgenoten vanuit Libië naar Europa hebben gesmokkeld en daar grof geld mee hebben verdiend. "In omvang en ernst is dit een zaak van de buitencategorie", aldus de officier van justitie.

9 uur geleden