Defensie gaat voedselpakketten droppen boven Gaza
DEN HAAG (ANP) - Een C-130 transportvliegtuig van Defensie gaat deze week voedselpakketten afgooien boven de Gazastrook. Ook deze operatie wordt opnieuw gedaan met Jordanië, meldt demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
"Er is een tekort aan alles in Gaza - hongersnood dreigt. Daarom droppen Nederland en Jordanië de komende dagen voedselpakketten langs de kustlijn. Tegelijk moet hulp via land sneller, beter en in grotere volumes Gaza bereiken", aldus de bewindsvrouw.
Bruins Slot was de afgelopen dagen in Egypte, de Palestijnse gebieden en Israël. Ze heeft in Israël onder meer aangedrongen op het toelaten van meer hulp tot Gaza. Die kuststrook wordt sinds oktober gebombardeerd door Israël, na een aanval van Hamas.
Ramadan
In een gesprek met haar Israëlische ambtgenoot Israel Katz heeft Bruins Slot herhaald tegen een groot militair offensief in Rafah in Zuid-Gaza te zijn. Ook heeft ze haar zorgen geuit over de spanningen op de Westoever waar extremistische Israëlische kolonisten veel geweld gebruiken tegen Palestijnen.
Ook zegt Bruins Slot dat de-escalatie "cruciaal" is met het oog op de islamitische vastenmaand (ramadan). "Gelovigen moeten de ruimte krijgen om hun heilige maand te vieren", verklaarde de minister op het sociale platform X.
Jordanië
Het toestel dat het voedsel gaat afgooien is inmiddels in Jordanië aangekomen, meldt Defensie. Begin februari dropte een Nederlandse C-130 hulpgoederen boven Gaza bestemd voor een Jordaans veldhospitaal. Dat gebeurde samen met een toestel van de Jordaanse luchtmacht.
Vliegtuigen van Jordanië, de Verenigde Staten, Frankrijk en Egypte hebben deze week ook al voedsel afgeworpen boven Gaza. Meer dan 2,3 miljoen mensen in Gaza zijn op de vlucht en er is een zeer groot tekort aan water, voedsel en medicijnen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
34 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
41 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
47 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
4 uur geleden