Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie gaat kijken of EU-burgers in leger kunnen gaan dienen

Defensie gaat kijken of EU-burgers in leger kunnen gaan dienen

DEN HAAG (ANP) - Defensie gaat onderzoeken of EU-burgers die in Nederland wonen maar niet de Nederlandse nationaliteit hebben, ook in het leger kunnen gaan dienen. Dat zei demissionair staatssecretaris Christophe van der Maat tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie.

Het was een verzoek van Anne-Marijke Podt (D66). Ze wees erop dat al in meer EU-landen deze mogelijkheid bestaat. De Duitse regering kondigde volgens haar onlangs ook aan hier voorstander van te zijn. Het is volgens Podt een goede manier om te helpen het tekort aan mensen bij Defensie weg te werken.

"Defensie staat open voor dit idee", zei de staatssecretaris. "Alle beetjes helpen." Hij gaat in beeld brengen wat er voor nodig is om burgers uit andere EU-landen in de krijgsmacht op te nemen. Om het mogelijk te maken is wel een wetswijziging nodig. Dat kost altijd veel tijd.

Duizenden vacatures

Van der Maat hoopt de Kamer het onderzoek nog voor Kerstmis toe te sturen. Hij waarschuwde wel dat hij prioriteiten zal moeten gaan stellen. Andere voorstellen waarmee Defensie meer personeel kan trekken, zullen dan ook voorrang krijgen, maakte hij duidelijk aan Podt.

De krijgsmacht heeft duizenden vacatures, terwijl de organisatie de komende jaren moet groeien. Met onder meer een vrijwillig dienjaar hoopt Defensie het aantal openstaande functies drastisch te verminderen. Ook gaat het meer inzetten op reservisten en samenwerking met het bedrijfsleven.

Tijdens het debat leek er weinig weerstand tegen het plan. Alleen Joeri Pool (PVV) gaf aan niks te zien in het voorstel. Hij noemde het een "idioot idee".

Meer uit Politiek

Jetten: energiesteun mag investeringen kabinet niet dwarszitten

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.

16 minuten geleden
Vijlbrief: tegenvaller WIA laat zien dat uitkering simpeler moet

DEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.

1 uur geleden
Voorjaarsnota: zorgpremie daalt, maar belasting gaat omhoog

DEN HAAG (ANP) - De zorguitgaven vallen de komende jaren honderden miljoenen lager uit dan eerder werd gedacht, maar daar gaat de premiebetaler per saldo weinig van merken. De zorgpremie daalt weliswaar, maar daar zet het kabinet een belastingverhoging tegenover. De meevaller op de begroting is namelijk nodig om tegenvallers bij met name de sociale zekerheid op te vangen.

1 uur geleden
FVD: geen beleid om kandidaten met voorkeursstemmen te weigeren

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens Forum voor Democratie geen beleid van de partij dat kandidaten die met voorkeursstemmen een raadszetel hebben gekregen, de raad niet in mogen. In een aantal gemeenten werd dat wel gevraagd, waarna kandidaten besloten buiten FVD om de raad in te gaan.

3 uur geleden
Yeşilgöz: trip met privéjet echt nodig, easyJet landt daar niet

DEN HAAG (ANP) - Het was "zeker nodig" dat defensieminister Dilan Yeşilgöz vorige week naar Cyprus vloog voor een bezoek aan het fregat Zr. Ms. Evertsen, dat in verband met de oorlog in het Midden-Oosten op missie is gestuurd in de Middellandse Zee. Dat zei de VVD-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad.

5 uur geleden
Asielminister stuurt binnenkort strengere brief spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"

22 uur geleden
Jetten: hoge olieprijs zet landen aan tot aanpak schaduwvloot

DEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.

22 uur geleden