Defensie erkent dat het meer informatie had moeten delen met OVV
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie erkent dat het "eerder meer" informatie had moeten delen met de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) over het mortierongeval in Mali in 2016 waarbij twee militairen omkwamen en een derde ernstig gewond raakte. Minister Kajsa Ollongren (Defensie) spreekt in een brief aan de Kamer van een "pijnlijke constatering".
De bewindsvrouw reageerde op een aanvullend rapport van de OVV over het ongeval. Daarin staat dat Defensie, Openbaar Ministerie en Koninklijke Marechaussee al wisten dat de granaat zwakke plekken had en niet goed was opgeslagen, maar vasthielden aan hun eigen conclusies.
Het nieuwe rapport onderschrijft de conclusie van het eerste onderzoek van de OVV. Daarin stond al dat Defensie ernstig tekort was geschoten. Het leidde na publicatie in 2017 tot het vertrek van toenmalig defensieminister Jeanine Hennis en generaal Tom Middendorp, de Commandant der Strijdkrachten.
Heropening onderzoek
De OVV heropende het Mali-onderzoek begin dit jaar naar aanleiding van bevindingen van het radioprogramma Argos. Over de technische toedracht van het vroegtijdig ontploffen van de granaat bleken OVV en Openbaar Ministerie/ Koninklijke Marechaussee te verschillen van mening. Volgens OVV was de opslag niet goed geweest, terwijl OM/KMar een productiefout constateerden.
Het nieuwe onderzoek bevestigt de eerdere conclusie van de OVV. Uit het rapport blijkt verder onder meer dat in 2019 de OVV niet alle onderliggende stukken kreeg van het interne onderzoek van het Kenniscentrum Wapensystemen & Munitie (KCW&M) van Defensie. Dat had wel moeten gebeuren, aldus Ollongren.
Aanvullend rapport
De minister noemt het aanvullend rapport van de OVV van "groot belang". Ze onderschrijft de conclusies van de OVV over de oorzaak van het ongeval.
Omdat er geen eenduidige oorzaak voor het mortierongeval was, besloot het OM geen strafrechtelijk onderzoek te beginnen. Nabestaanden van beide omgekomen militairen willen nu dat het OM alsnog Defensie gaat vervolgen. De nabestaanden hebben eerder schadevergoeding gekregen van Defensie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
4 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
10 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
11 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
15 uur geleden