Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Defensie erkent dat het meer informatie had moeten delen met OVV

Defensie erkent dat het meer informatie had moeten delen met OVV

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie erkent dat het "eerder meer" informatie had moeten delen met de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) over het mortierongeval in Mali in 2016 waarbij twee militairen omkwamen en een derde ernstig gewond raakte. Minister Kajsa Ollongren (Defensie) spreekt in een brief aan de Kamer van een "pijnlijke constatering".

De bewindsvrouw reageerde op een aanvullend rapport van de OVV over het ongeval. Daarin staat dat Defensie, Openbaar Ministerie en Koninklijke Marechaussee al wisten dat de granaat zwakke plekken had en niet goed was opgeslagen, maar vasthielden aan hun eigen conclusies.

Het nieuwe rapport onderschrijft de conclusie van het eerste onderzoek van de OVV. Daarin stond al dat Defensie ernstig tekort was geschoten. Het leidde na publicatie in 2017 tot het vertrek van toenmalig defensieminister Jeanine Hennis en generaal Tom Middendorp, de Commandant der Strijdkrachten.

Heropening onderzoek

De OVV heropende het Mali-onderzoek begin dit jaar naar aanleiding van bevindingen van het radioprogramma Argos. Over de technische toedracht van het vroegtijdig ontploffen van de granaat bleken OVV en Openbaar Ministerie/ Koninklijke Marechaussee te verschillen van mening. Volgens OVV was de opslag niet goed geweest, terwijl OM/KMar een productiefout constateerden.

Het nieuwe onderzoek bevestigt de eerdere conclusie van de OVV. Uit het rapport blijkt verder onder meer dat in 2019 de OVV niet alle onderliggende stukken kreeg van het interne onderzoek van het Kenniscentrum Wapensystemen & Munitie (KCW&M) van Defensie. Dat had wel moeten gebeuren, aldus Ollongren.

Aanvullend rapport

De minister noemt het aanvullend rapport van de OVV van "groot belang". Ze onderschrijft de conclusies van de OVV over de oorzaak van het ongeval.

Omdat er geen eenduidige oorzaak voor het mortierongeval was, besloot het OM geen strafrechtelijk onderzoek te beginnen. Nabestaanden van beide omgekomen militairen willen nu dat het OM alsnog Defensie gaat vervolgen. De nabestaanden hebben eerder schadevergoeding gekregen van Defensie.

Meer uit Binnenland

Epe legt Fletcher dwangsom op voor opvang, keten wil niet betalen

EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.

9 uur geleden
COA haalt ultimatum Hardenberg niet, betaalt na dinsdag dwangsom

HARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.

10 uur geleden
In Heemstede opgepakte jongens verdacht voorbereiden explosie

HAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.

11 uur geleden
PowNed: De Wild tijdelijk afwezig op Radio 2, Eddy Keur vervangt

HILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.

11 uur geleden
Verdachte doodschieten Önal in Rijswijk opgepakt in Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.

12 uur geleden
Schiphol-uitspraak heeft nu geen gevolgen voor aantal vluchten

DEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.

12 uur geleden
Politie krijgt 150 tips over explosie bij joodse school Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.

12 uur geleden