Defensie dropt met Jordanië hulpgoederen via lucht in Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft zondagavond voor het eerst hulpgoederen via de lucht in Gaza gedropt. Defensie voerde de operatie, samen met Jordanië, uit met een C-130-transportvliegtuig. Het gaat om onder meer medische hulpgoederen, die zijn gedropt in de buurt van een Jordaans veldhospitaal in Gaza.
De operatie kost naar schatting zo'n 1 miljoen euro. Op de website van Defensie zijn foto's van de hulpgoederen te zien, ingepakt op grote pallets met een Jordaanse of Nederlandse vlag.
Eerder voerde Jordanië al met Frankrijk zo'n luchtdropping uit, maar Nederland heeft dit in Gaza nog niet gedaan. Israël voert al maanden aanvallen uit op het Palestijnse gebied in de oorlog tegen Hamas. Een groot deel van Gaza ligt daardoor in puin en er is veel behoefte aan water, voedsel en medicijnen. Nederland kondigde daarom vorige week aan de mogelijkheid tot een luchtdropping te onderzoeken. Na goedkeuring van Israël en overleg met Jordanië is snel overgegaan op de operatie, meldt een woordvoerder van Defensie.
Reacties ministers
Demissionair minister voor ontwikkelingshulp Geoffrey van Leeuwen noemt de luchtdropping op X "heel belangrijk". Hij spreekt zijn waardering uit "voor onze militairen voor het uitvoeren van de actie vanuit Nederland". "De mensen in Gaza hebben dringend meer hulp nodig", zegt minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot. "Defensie blijft paraat staan om meer humanitaire hulp te bieden", schrijft minister Kajsa Ollongren (Defensie).
Deze manier van het geven van hulp aan de Gazanen kan "incidenteel uitkomst bieden voor gerichte leveringen", meldden de betrokken bewindspersonen van het demissionaire kabinet eerder. Prioriteit van het kabinet blijft de zoektocht naar betere toegang voor hulp over land. Maar vrachtwagens met voedsel, medicijnen en andere belangrijke goederen komen maar mondjesmaat Gaza binnen, en kunnen eenmaal in het gebied vaak hun doel lastig bereiken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De 58-jarige Seyed A., verdacht van het doodschieten van zijn onderbuurvrouw in Rijswijk (Zuid-Holland), heeft maandag in de rechtbank verklaard dat hij niet "gekozen heeft" voor wat er is gebeurd. "Zij heeft dit zelf gedaan", zei A. over het 38-jarige slachtoffer.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Geert-Jan Knoops wordt voorwaardelijk geschorst voor vier weken. Dit heeft de Raad van Discipline Amsterdam, het tuchtcollege voor de advocatuur, besloten. Aan de advocaat is niet eerder een tuchtmaatregel opgelegd.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De organisatoren achter de hardloopevenementen in Amersfoort, Groningen en Utrecht van zondag hadden de veiligheidsmaatregelen op orde. Dat zegt de Atletiekunie nadat meerdere hardlopers onwel waren geworden door de warmte.
2 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zondag op maandag brachten 92 mensen de nacht door in de opvang in Warffum, die is ingericht voor asielzoekers voor wie geen plek is in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Drie mensen kozen ervoor om voor de ingang van het aanmeldcentrum in Ter Apel te slapen, laat het Rode Kruis weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe tbs-patiënten is vorig jaar gedaald naar 118, ten opzichte van 164 een jaar eerder. Desondanks zijn alle bedden in Nederlandse tbs-klinieken bezet. Dat meldt TBS Nederland op basis van cijfers uit het nieuwe jaarverslag.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Curaçao zorgt dit WK voor een opvallende vlaggenpiek, merkt Drukbedrijf. Sinds dat land zich heeft geplaatst voor het WK worden vlaggen van het land tien keer vaker besteld dan in een normale periode, aldus het drukwerkbedrijf.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij twee steekincidenten in Den Haag zijn drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Den Haag op X. De steekpartijen vonden in de nacht van zondag op maandag plaats in het stadscentrum, op de Kalvermarkt en het Koningin Julianaplein.
9 uur geleden