Defensie dropt met Jordanië hulpgoederen via lucht in Gaza
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft zondagavond voor het eerst hulpgoederen via de lucht in Gaza gedropt. Defensie voerde de operatie, samen met Jordanië, uit met een C-130-transportvliegtuig. Het gaat om onder meer medische hulpgoederen, die zijn gedropt in de buurt van een Jordaans veldhospitaal in Gaza.
De operatie kost naar schatting zo'n 1 miljoen euro. Op de website van Defensie zijn foto's van de hulpgoederen te zien, ingepakt op grote pallets met een Jordaanse of Nederlandse vlag.
Eerder voerde Jordanië al met Frankrijk zo'n luchtdropping uit, maar Nederland heeft dit in Gaza nog niet gedaan. Israël voert al maanden aanvallen uit op het Palestijnse gebied in de oorlog tegen Hamas. Een groot deel van Gaza ligt daardoor in puin en er is veel behoefte aan water, voedsel en medicijnen. Nederland kondigde daarom vorige week aan de mogelijkheid tot een luchtdropping te onderzoeken. Na goedkeuring van Israël en overleg met Jordanië is snel overgegaan op de operatie, meldt een woordvoerder van Defensie.
Reacties ministers
Demissionair minister voor ontwikkelingshulp Geoffrey van Leeuwen noemt de luchtdropping op X "heel belangrijk". Hij spreekt zijn waardering uit "voor onze militairen voor het uitvoeren van de actie vanuit Nederland". "De mensen in Gaza hebben dringend meer hulp nodig", zegt minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot. "Defensie blijft paraat staan om meer humanitaire hulp te bieden", schrijft minister Kajsa Ollongren (Defensie).
Deze manier van het geven van hulp aan de Gazanen kan "incidenteel uitkomst bieden voor gerichte leveringen", meldden de betrokken bewindspersonen van het demissionaire kabinet eerder. Prioriteit van het kabinet blijft de zoektocht naar betere toegang voor hulp over land. Maar vrachtwagens met voedsel, medicijnen en andere belangrijke goederen komen maar mondjesmaat Gaza binnen, en kunnen eenmaal in het gebied vaak hun doel lastig bereiken.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
6 uur geleden