Deense rechter: leden oppositiegroep Iran schuldig aan spionage
ROSKILDE (ANP/RTR/AFP) - Een rechtbank in Denemarken acht drie leden van een Iraans-Arabische afscheidingsbeweging schuldig aan spionage voor Saudi-Arabië en het steunen en financieren van terrorisme in Iran. Het drietal van de Arabische Strijdbeweging voor de Bevrijding van Ahvaz (ASMLA), een organisatie die ook actief is in Nederland, werd twee jaar geleden opgepakt. De strafmaat wordt volgende maand bepaald. De verdachten riskeren een gevangenisstraf van twaalf jaar.
De drie staan terecht voor spionage voor de inlichtingendienst van Saudi-Arabië, een belangrijke rivaal van Iran. Ze hebben volgens de rechtbank informatie verzameld over personen en organisaties binnen en buiten Denemarken en over Iraanse militaire zaken. Die inlichtingen werden doorgespeeld aan Saudi-Arabië. De rechter oordeelde verder dat de drie activiteiten van de extremistische Jaish al-Adl hebben gesteund. Die beweging is actief in Iran en staat op de Amerikaanse lijst van terroristische groeperingen.
Volgens de aanklagers heeft het trio zo'n 4 miljoen euro voor de gewapende tak van ASMLA ontvangen via bankrekeningen in Oostenrijk en de Verenigde Arabische Emiraten. De verdachten ontkennen de geldtransacties niet, maar volgens hen is er geen verband met terrorisme. Ze claimen zich te verzetten tegen het repressieve regime in Teheran.
ASMLA wil een eigen staat voor etnische Arabieren in het olierijke zuidwesten van Iran, dat de beweging ook in Europa bestrijdt. ASMLA-oprichter Ahmad Mola Nissi werd in 2017 geliquideerd in Den Haag. Een van drie verdachten die terechtstaan, was eind 2018 doelwit van een moordpoging in Denemarken.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
47 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.
5 uur geledenGUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.
7 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.
9 uur geleden