Deense rechter: leden oppositiegroep Iran schuldig aan spionage
ROSKILDE (ANP/RTR/AFP) - Een rechtbank in Denemarken acht drie leden van een Iraans-Arabische afscheidingsbeweging schuldig aan spionage voor Saudi-Arabië en het steunen en financieren van terrorisme in Iran. Het drietal van de Arabische Strijdbeweging voor de Bevrijding van Ahvaz (ASMLA), een organisatie die ook actief is in Nederland, werd twee jaar geleden opgepakt. De strafmaat wordt volgende maand bepaald. De verdachten riskeren een gevangenisstraf van twaalf jaar.
De drie staan terecht voor spionage voor de inlichtingendienst van Saudi-Arabië, een belangrijke rivaal van Iran. Ze hebben volgens de rechtbank informatie verzameld over personen en organisaties binnen en buiten Denemarken en over Iraanse militaire zaken. Die inlichtingen werden doorgespeeld aan Saudi-Arabië. De rechter oordeelde verder dat de drie activiteiten van de extremistische Jaish al-Adl hebben gesteund. Die beweging is actief in Iran en staat op de Amerikaanse lijst van terroristische groeperingen.
Volgens de aanklagers heeft het trio zo'n 4 miljoen euro voor de gewapende tak van ASMLA ontvangen via bankrekeningen in Oostenrijk en de Verenigde Arabische Emiraten. De verdachten ontkennen de geldtransacties niet, maar volgens hen is er geen verband met terrorisme. Ze claimen zich te verzetten tegen het repressieve regime in Teheran.
ASMLA wil een eigen staat voor etnische Arabieren in het olierijke zuidwesten van Iran, dat de beweging ook in Europa bestrijdt. ASMLA-oprichter Ahmad Mola Nissi werd in 2017 geliquideerd in Den Haag. Een van drie verdachten die terechtstaan, was eind 2018 doelwit van een moordpoging in Denemarken.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
3 uur geledenRAFAH (ANP/AFP) - Bij nieuwe Israëlische luchtaanvallen op de stad Gaza en Khan Younis zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten zaterdag zeker 28 doden gevallen, onder wie kinderen. Mahmoud Basal, een woordvoerder van de Palestijnse burgerbescherming in de stad Gaza, zei dat onder meer een politiebureau in Gaza-Stad en woningen zijn gebombardeerd en raketten enorme schade en brand hebben veroorzaakt. Er zouden in Gaza circa twintig doden en tientallen gewonden zijn gevallen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - Problemen op het elektriciteitsnet hebben de Oekraïense hoofdstad Kyiv en ook buurland Moldavië getroffen. Daar was sprake van stroomuitval in hoofdstad Chisinau en vielen onder meer verkeerslichten uit.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elon Musk zegt opnieuw de uitnodigingen te hebben afgewezen om een eiland van zedendelinquent Jeffrey Epstein te bezoeken. Vrijdag meldde CNN op basis van nieuwe vrijgegeven documenten dat de miljardair en topman van Tesla via e-mail een trip probeerde te regelen, al bleef onduidelijk of Musk het eiland daadwerkelijk heeft bezocht.
6 uur geledenGAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.
7 uur geleden