Deense premier streeft na verkiezingswinst naar brede coalitie
KOPENHAGEN (ANP/DPA/AFP/BLOOMBERG) - De Deense premier Mette Frederiksen streeft na de verkiezingswinst van haar partij nog altijd naar een brede coalitie met partijen uit het hele politieke spectrum. Dat doel heeft ze woensdag herhaald, nadat was gebleken dat het linkse blok waartoe haar sociaaldemocraten behoren een parlementaire meerderheid heeft.
Een brede coalitie komt niet vaak voor in Denemarken. Volgens Frederiksen heeft het land politieke eenheid nodig in een tijd van internationale onzekerheid. Ze diende haar ontslag in bij koningin Margrethe om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering. Ze kreeg de opdracht een nieuw kabinet te vormen, waar ze gelijk mee begon. "Het wordt heel, heel moeilijk. We weten niet of het zal lukken, maar we zullen ons best doen", zei ze.
De sociaaldemocraten kregen 27,5 procent van de stemmen, hun beste resultaat in twee decennia. Het linkse blok behaalde 90 van de 179 zetels bij de verkiezingen van dinsdag. Het andere blok onder leiding van de rechts-liberale partij Venstre staat op 72 zetels. Oud-premier Lars Lokke Rasmussen, voorheen Venstre-lid, behaalde met zijn nieuwe partij Moderaterne 16 zetels. Die partij heeft zich in de afgelopen maanden tussen de twee blokken gepositioneerd.
Frederiksen werd in 2019 premier van een minderheidsregering die in het parlement vooral leunde op links. Ze schreef vervroegde verkiezingen uit onder druk van een van de andere partijen. Dat gebeurde nadat bleek dat haar regering een illegaal besluit had genomen in november 2020. Toen werd besloten de circa 15 miljoen nertsen in het land af te maken wegens zorgen over een mutatie van het coronavirus.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
3 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
6 uur geleden