Deense premier praat met partijleiders over Trump en Groenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen gaat met partijleiders praten over de recente uitspraken van Donald Trump over Groenland. De aanstaande Amerikaanse president wil het eiland bij de Verenigde Staten voegen en sluit niet uit dat hij militaire druk hiervoor zal uitoefenen.
"Een ontmoeting met de partijleiders biedt ons de kans om de maatregelen te delen die de regering de afgelopen dagen heeft genomen", verklaarde minister Lars Løkke Rasmussen van Buitenlandse Zaken tegen verslaggevers. Het overleg vindt volgens Frederiksens kantoor donderdagavond plaats.
Het autonome Groenland hoort al ruim zeshonderd jaar bij het Koninkrijk Denemarken. Zowel Groenland als Denemarken heeft herhaaldelijk afwijzend gereageerd op Trumps wens om Groenland onderdeel te maken van de VS. Hij wilde het in 2019, tijdens zijn eerste presidentstermijn, al kopen.
Het grotendeels met ijs bedekte eiland telt slechts 57.000 inwoners. Groenland is rijk aan zeldzame aardmetalen en is van strategisch belang voor het Amerikaanse leger. De VS hebben in het noordwesten van Groenland een militaire basis.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
3 uur geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
3 uur geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
4 uur geleden