Deense premier praat met partijleiders over Trump en Groenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen gaat met partijleiders praten over de recente uitspraken van Donald Trump over Groenland. De aanstaande Amerikaanse president wil het eiland bij de Verenigde Staten voegen en sluit niet uit dat hij militaire druk hiervoor zal uitoefenen.
"Een ontmoeting met de partijleiders biedt ons de kans om de maatregelen te delen die de regering de afgelopen dagen heeft genomen", verklaarde minister Lars Løkke Rasmussen van Buitenlandse Zaken tegen verslaggevers. Het overleg vindt volgens Frederiksens kantoor donderdagavond plaats.
Het autonome Groenland hoort al ruim zeshonderd jaar bij het Koninkrijk Denemarken. Zowel Groenland als Denemarken heeft herhaaldelijk afwijzend gereageerd op Trumps wens om Groenland onderdeel te maken van de VS. Hij wilde het in 2019, tijdens zijn eerste presidentstermijn, al kopen.
Het grotendeels met ijs bedekte eiland telt slechts 57.000 inwoners. Groenland is rijk aan zeldzame aardmetalen en is van strategisch belang voor het Amerikaanse leger. De VS hebben in het noordwesten van Groenland een militaire basis.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft gemeld een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen.
27 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
2 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenCRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.
3 uur geleden