Deense premier ontmoet Scholz na uitspraken Trump over Groenland
BERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Deense premier Mette Frederiksen is begonnen aan een tour langs Europese hoofdsteden. De reis wordt gezien als een poging om steun te vergaren tijdens het diplomatieke getouwtrek met de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland. Ze ontmoette in Berlijn de Duitse bondskanselier Olaf Scholz en reist later door naar Parijs en Brussel.
Frederiksen had volgens de krant Financial Times eerder een gespannen telefoongesprek met Trump over zijn wens het autonome Deense gebied Groenland in te lijven. Hij heeft militaire druk niet uitgesloten om dat voor elkaar te krijgen. De Verenigde Staten hebben het enorme eiland volgens Trump nodig voor de "internationale veiligheid". De Deense premier heeft benadrukt dat het eiland niet te koop is en dat de Groenlanders over hun eigen toekomst mogen beslissen.
Scholz en Frederiksen noemden Trump en Groenland niet toen ze de pers te woord stonden. Wel zei de Duitse regeringschef dat "grenzen niet met geweld verlegd mogen worden" en vervolgde in het Engels: "to whom it may concern"; "voor wie het aangaat". Frederiksen heeft later op de dag ook nog ontmoetingen met de Franse president Emmanuel Macron en NAVO-topman Mark Rutte.
Meer uit Buitenland
TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.
36 minuten geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.
1 uur geledenZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.
5 uur geleden