Deense premier: Oekraïne is veiligheidsgarantie van Europa
KOPENHAGEN (ANP) - "Oekraïne is de veiligheidsgarantie van Europa", zei de Deense premier Mette Frederiksen. "We praten veel over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, maar in feite is het precies andersom", zei ze in een persconferentie na afloop van overleg tussen EU-regeringsleiders.
"Onze steun aan Oekraïne is een directe investering in onze eigen veiligheid", zei Frederiksen. Langetermijnfinanciering voor de Oekraïense strijdkrachten is volgens haar essentieel. Ze is dan ook groot voorstander van het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne.
Voorzitter António Costa van de EU-regeringsleiders zei dat de afgelopen maanden veel voorstellen zijn gedaan om de defensiekracht van de EU te versterken, de druk op Rusland via sancties te verhogen, meer gebruik te maken van de bevroren Russische tegoeden en recent een dronemuur aan de oostflank te realiseren. Nu moeten knopen worden doorgehakt, zei hij.
Duurzame vrede
"De Europese Raad komt over drie weken weer bijeen en dan is het tijd voor beslissingen", zei Costa. Eind oktober komen de EU-regeringsleiders samen voor een top waar besluiten moeten worden genomen.
"De boodschap is duidelijk. Rusland moet begrijpen dat de partners van Oekraïne, inclusief de Europese partners, de wil en de middelen hebben om Oekraïne te blijven steunen, totdat er een rechtvaardige en duurzame vrede is bereikt", zei Costa.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
1 uur geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
2 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
4 uur geleden