Deense premier nog niet hersteld na aanval op straat
KOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is nog steeds herstellende nadat ze vrijdag op straat was geslagen. "Ik ben nog niet mezelf", aldus de sociaaldemocratische regeringsleider tegen de Deense omroep DR in haar eerste interview sinds de aanval.
Frederiksen heeft afgelopen weekend gewerkt, maar naar eigen zeggen "niet op dezelfde manier als normaal". Ze zegt te zijn aangevallen "door een man die de premier van het land herkende". "Als mens voelt het als een aanval op mijzelf. Ik werd geslagen. Maar ik twijfel er niet aan dat het de premier was die werd geslagen. In die zin was het een aanval op ons allemaal."
Frederiksen vindt dat de toon van politieke discussies veranderd is en dat de grenzen "spectaculair verlegd zijn, vooral sinds de oorlog in het Midden-Oosten begon". Ze meent dat het nu voor politici, of een deel van hen, niet meer mogelijk is overal naartoe te gaan. "Ik heb mezelf altijd beschikbaar gesteld, maar de situatie op straat is veranderd". Haar beveiliging wordt nu opgeschroefd. Frederiksen verklaart dat geweld geen plek heeft in de Deense samenleving en wijst erop dat Denen trots waren dat hun premiers naar werk konden fietsen.
De premier liep vrijdagavond door het centrum van Kopenhagen toen ze plotseling werd aangevallen. Ze liep een "lichte whiplash" op, aldus haar woordvoerder. Een 39-jarige Poolse man is aangehouden. Hij was volgens de autoriteiten onder invloed van alcohol of drugs en had vermoedelijk geen politiek motief.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
5 uur geleden