Deense premier nog niet hersteld na aanval op straat
KOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is nog steeds herstellende nadat ze vrijdag op straat was geslagen. "Ik ben nog niet mezelf", aldus de sociaaldemocratische regeringsleider tegen de Deense omroep DR in haar eerste interview sinds de aanval.
Frederiksen heeft afgelopen weekend gewerkt, maar naar eigen zeggen "niet op dezelfde manier als normaal". Ze zegt te zijn aangevallen "door een man die de premier van het land herkende". "Als mens voelt het als een aanval op mijzelf. Ik werd geslagen. Maar ik twijfel er niet aan dat het de premier was die werd geslagen. In die zin was het een aanval op ons allemaal."
Frederiksen vindt dat de toon van politieke discussies veranderd is en dat de grenzen "spectaculair verlegd zijn, vooral sinds de oorlog in het Midden-Oosten begon". Ze meent dat het nu voor politici, of een deel van hen, niet meer mogelijk is overal naartoe te gaan. "Ik heb mezelf altijd beschikbaar gesteld, maar de situatie op straat is veranderd". Haar beveiliging wordt nu opgeschroefd. Frederiksen verklaart dat geweld geen plek heeft in de Deense samenleving en wijst erop dat Denen trots waren dat hun premiers naar werk konden fietsen.
De premier liep vrijdagavond door het centrum van Kopenhagen toen ze plotseling werd aangevallen. Ze liep een "lichte whiplash" op, aldus haar woordvoerder. Een 39-jarige Poolse man is aangehouden. Hij was volgens de autoriteiten onder invloed van alcohol of drugs en had vermoedelijk geen politiek motief.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.
15 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is niet van plan op korte termijn een referendum aan te kondigen en voorbereidingen te treffen voor presidentsverkiezingen. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme bron dicht bij Zelensky. Ook mensen die Reuters sprak op basis van anonimiteit zijn sceptisch over dat tijdpad.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO heeft officieel goedkeuring gegeven aan de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen. Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) wordt woensdag in gang gezet. De eerste militaire oefeningen worden de komende weken al voorbereid. Ook de Verenigde Staten hebben met Arctic Sentry ingestemd.
1 uur geledenKIEL (ANP) - De Europese militaire steun aan Oekraïne was in 2025 zo'n 67 procent hoger dan het gemiddelde van de drie oorlogsjaren ervoor. Dat meldt het Duitse Kiel Instituut, dat daarover cijfers bijhoudt. Doordat de VS hun handen af hebben getrokken van het leveren van die steun, ligt de totale militaire steun 13 procent lager dan in die jaren.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid ingestemd met een EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne voor 2026 en 2027. In een spoedprocedure stemden 458 Europarlementariërs voor en 140 tegen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa heft de immuniteit van Noorse oud-secretaris-generaal Thorbjørn Jagland op vanwege documenten die zijn vrijgegeven in de Epstein-zaak. De voormalige premier van Noorwegen was vanaf 2009 tien jaar secretaris-generaal van de Raad van Europa. Daarmee genoot hij ook diplomatieke immuniteit.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland komt met "gepaste tegenmaatregelen" als het Westen de militaire aanwezigheid op Groenland opschroeft. Dat zegt buitenlandminister Sergej Lavrov. "In het geval dat Groenland militariseert en militaire middelen gericht op Rusland worden opgetuigd, nemen we adequate tegenmaatregelen, waaronder militaire", aldus de minister.
2 uur geleden