Deense premier na gesprek met Macron: landen steunen Denemarken
PARIJS (ANP/RTR) - Europese leiders staan achter Denemarken als het land zijn eigen landsgrenzen wil beschermen, zo heeft de Deense premier Mette Frederiksen gezegd na een ontmoeting met de Franse president Emmanuel Macron in Parijs. Denemarken maakt zich zorgen over Groenland, omdat Donald Trump dat liefst onder Amerikaanse controle zou hebben.
"De duidelijke boodschap van vrienden in de Noordse landen en Europa, en ook van buiten Europa, is dat natuurlijk grondgebieden en de soevereiniteit van landen gerespecteerd moeten worden", aldus Frederiksen tegen omroep TV2. "Dat is essentieel voor de internationale gemeenschap zoals we die hebben opgebouwd sinds de Tweede Wereldoorlog."
Groenland is een zelfstandig land, maar valt wel onder het Koninkrijk Denemarken. Trump zou het enorme eiland graag in handen hebben, maar Denemarken maakt daar bezwaar tegen.
'Soeverein'
Frederiksen is bezig met een toer in Europa om steun te vergaren en de Denen en de buitenwereld te laten zien dat haar land niet alleen staat. Eerder was ze in Berlijn. Na haar bezoek aan Parijs bezocht ze NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte in Brussel. Die ziet volgens ingewijden voorlopig geen rol in het bijeenbrengen van of bemiddelen tussen Kopenhagen en Washington.
Frankrijk heeft geopperd troepen naar Groenland te sturen, liet buitenlandminister Jean-Noël Barrot dinsdag weten. Maar Denemarken zou daar nog niet voor voelen. Meerdere van zijn EU-collega's zouden volgens Barrot maandag bij overleg in Brussel ook hebben gezegd bereid te zijn om militairen te sturen.
"Waarom niet, als we voor een veiligheidsvraagstuk komen te staan?", zei Barrot op de Franse zender Sud Radio. "De Europese grenzen zijn soeverein. Als Denemarken de hulp inroept van de EU-landen, dan zal Frankrijk klaarstaan."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.
1 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De Jordaanse strijdkrachten zeggen sinds zaterdagochtend dertien ballistische raketten te hebben neergehaald. Er zou sprake zijn van materiële schade door aanvallen, maar niet van slachtoffers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De VN-Veiligheidsraad wordt bijeengeroepen voor een spoedoverleg na de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran. De bijeenkomst staat gepland voor 22.00 uur Nederlandse tijd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah heeft solidariteit uitgesproken met bondgenoot Iran. De Libanese groep waarschuwt in een verklaring dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen "ernstige gevolgen" zullen hebben voor iedereen in de regio als niet wordt ingegrepen. Hezbollah stelt echter niet of het zich gaat mengen in de strijd.
2 uur geleden