Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deense premier na gesprek met Macron: landen steunen Denemarken

Deense premier na gesprek met Macron: landen steunen Denemarken

PARIJS (ANP/RTR) - Europese leiders staan achter Denemarken als het land zijn eigen landsgrenzen wil beschermen, zo heeft de Deense premier Mette Frederiksen gezegd na een ontmoeting met de Franse president Emmanuel Macron in Parijs. Denemarken maakt zich zorgen over Groenland, omdat Donald Trump dat liefst onder Amerikaanse controle zou hebben.

"De duidelijke boodschap van vrienden in de Noordse landen en Europa, en ook van buiten Europa, is dat natuurlijk grondgebieden en de soevereiniteit van landen gerespecteerd moeten worden", aldus Frederiksen tegen omroep TV2. "Dat is essentieel voor de internationale gemeenschap zoals we die hebben opgebouwd sinds de Tweede Wereldoorlog."

Groenland is een zelfstandig land, maar valt wel onder het Koninkrijk Denemarken. Trump zou het enorme eiland graag in handen hebben, maar Denemarken maakt daar bezwaar tegen.

'Soeverein'

Frederiksen is bezig met een toer in Europa om steun te vergaren en de Denen en de buitenwereld te laten zien dat haar land niet alleen staat. Eerder was ze in Berlijn. Na haar bezoek aan Parijs bezocht ze NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte in Brussel. Die ziet volgens ingewijden voorlopig geen rol in het bijeenbrengen van of bemiddelen tussen Kopenhagen en Washington.

Frankrijk heeft geopperd troepen naar Groenland te sturen, liet buitenlandminister Jean-Noël Barrot dinsdag weten. Maar Denemarken zou daar nog niet voor voelen. Meerdere van zijn EU-collega's zouden volgens Barrot maandag bij overleg in Brussel ook hebben gezegd bereid te zijn om militairen te sturen.

"Waarom niet, als we voor een veiligheidsvraagstuk komen te staan?", zei Barrot op de Franse zender Sud Radio. "De Europese grenzen zijn soeverein. Als Denemarken de hulp inroept van de EU-landen, dan zal Frankrijk klaarstaan."

Meer uit Buitenland

Alle boten van Global Sumud Flotilla onderweg naar Gaza gestopt

MARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.

22 minuten geleden
Niet 9000 maar 5000 militairen VS minder, vooral Polen geraakt

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.

1 uur geleden
Luchtalarm moet vervangen worden door alternatief systeem

DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.

1 uur geleden
Nobelprijswinnaar wil vliegveld Goma open om strijd tegen ebola

KINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.

2 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero bepleit onschuld in coronazaak

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."

2 uur geleden
Tientallen doden bij droneaanval op markt in zuiden Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.

2 uur geleden
Reuters: China heeft in het geheim Russische militairen getraind

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.

5 uur geleden