Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deense premier na gesprek met Macron: landen steunen Denemarken

Deense premier na gesprek met Macron: landen steunen Denemarken

PARIJS (ANP/RTR) - Europese leiders staan achter Denemarken als het land zijn eigen landsgrenzen wil beschermen, zo heeft de Deense premier Mette Frederiksen gezegd na een ontmoeting met de Franse president Emmanuel Macron in Parijs. Denemarken maakt zich zorgen over Groenland, omdat Donald Trump dat liefst onder Amerikaanse controle zou hebben.

"De duidelijke boodschap van vrienden in de Noordse landen en Europa, en ook van buiten Europa, is dat natuurlijk grondgebieden en de soevereiniteit van landen gerespecteerd moeten worden", aldus Frederiksen tegen omroep TV2. "Dat is essentieel voor de internationale gemeenschap zoals we die hebben opgebouwd sinds de Tweede Wereldoorlog."

Groenland is een zelfstandig land, maar valt wel onder het Koninkrijk Denemarken. Trump zou het enorme eiland graag in handen hebben, maar Denemarken maakt daar bezwaar tegen.

'Soeverein'

Frederiksen is bezig met een toer in Europa om steun te vergaren en de Denen en de buitenwereld te laten zien dat haar land niet alleen staat. Eerder was ze in Berlijn. Na haar bezoek aan Parijs bezocht ze NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte in Brussel. Die ziet volgens ingewijden voorlopig geen rol in het bijeenbrengen van of bemiddelen tussen Kopenhagen en Washington.

Frankrijk heeft geopperd troepen naar Groenland te sturen, liet buitenlandminister Jean-Noël Barrot dinsdag weten. Maar Denemarken zou daar nog niet voor voelen. Meerdere van zijn EU-collega's zouden volgens Barrot maandag bij overleg in Brussel ook hebben gezegd bereid te zijn om militairen te sturen.

"Waarom niet, als we voor een veiligheidsvraagstuk komen te staan?", zei Barrot op de Franse zender Sud Radio. "De Europese grenzen zijn soeverein. Als Denemarken de hulp inroept van de EU-landen, dan zal Frankrijk klaarstaan."

Meer uit Buitenland

België zet vaker enkelband in tegen overbevolking gevangenissen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.

16 minuten geleden
EU-leiders zullen Orbán tot orde roepen over veto lening Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.

1 uur geleden
Dodental Libanon door aanvallen Israël opgelopen tot 968

BEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.

2 uur geleden
Vermeende slachtoffers eisen ruim 170.000 euro van Høiby

OSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.

2 uur geleden
Inlichtingenbaas VS: regime Iran nog intact, wil zich herpakken

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse regime is nog "intact" en zal, als het niet wordt uitgeschakeld, zijn militaire vermogens ook weer willen opbouwen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, gezegd. De Iraanse regering zou wel verzwakt zijn. Volgens Gabbard lijkt Iran niet bezig te zijn om weer uranium te verrijken, zoals president Donald Trump stelde.

3 uur geleden
Iran bevestigt dood inlichtingenminister Khatib

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.

4 uur geleden
Pakistan kondigt staakt-het-vuren aan om einde Ramadan

ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Pakistan heeft een "tijdelijke pauze" aangekondigd in de strijd die het voert tegen Afghanistan vanwege het naderende einde van de ramadan. Volgens het ministerie van Informatie werd het land daartoe verzocht door Saudi-Arabië, Qatar en Turkije. Het bestand geldt van donderdag tot de nacht van maandag op dinsdag.

4 uur geleden