Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deense premier maakt in Groenland excuses voor spiraaltjes

Deense premier maakt in Groenland excuses voor spiraaltjes

NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen bezoekt Groenland en heeft in persoon excuses gemaakt bij slachtoffers van een campagne om de bevolkingsgroei van de inheemse Inuit tegen te gaan. Lange tijd werden bij meisjes van die bevolkingsgroep zonder hun toestemming spiraaltjes geplaatst. De campagne duurde van de jaren zestig tot 1992 in een tijd dat Denemarken verantwoordelijk was voor de gezondheidszorg in Groenland.

"Vandaag is er maar één ding dat ik tegen jullie wil zeggen: ik bied mijn excuses aan voor het onrecht dat jullie is aangedaan omdat jullie Groenlanders zijn. Ik bied mijn excuses aan voor wat jullie is afgenomen en voor de pijn die dat heeft veroorzaakt", zei de premier in Nuuk. "Namens Denemarken bied ik mijn excuses aan."

Frederiksen heeft in augustus al haar spijt betuigd. Haar bezoek is "een tweede stap in het verzoeningsproces". Veel slachtoffers zijn onvruchtbaar gebleven en bijna allemaal hebben ze er psychische problemen aan overgehouden.

De kolonie Groenland werd in 1953 een deel van Denemarken. Er kwam een beleid dat zich officieel richtte op 'culturele assimilatie'. Dit mondde vaak uit in onderdrukking van de inheemse Inuit-bevolking. Sinds 1979 krijgt Groenland steeds meer zelfbestuur. Het delfstofrijke eiland wordt tegenwoordig geclaimd door de Amerikaanse president Donald Trump.

Meer uit Buitenland

Denemarken ontstemd over Fins-Noors telefoontje met Poetin

HELSINKI (ANP) - Het onverwachte telefoontje van de Finse president en de Noorse premier met de Russische president Vladimir Poetin is niet bij alle bondgenoten goed gevallen. Denemarken is "zeer sceptisch" over "soloacties" en Zweden waarschuwt dat de Europese eendracht onder druk kan komen.

6 minuten geleden
Dood tientallen gevangenen in Nigeria volgde op 'wrede' detentie

MINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.

14 minuten geleden
Houthi's melden aanval op grote Saudische raffinaderij

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Het olierijke Saudi-Arabië lag ook dinsdag onder vuur van de Houthi's uit Jemen. Die maakten bekend dat ze een raketaanval hadden uitgevoerd op de olieraffinaderij van Ras Tanura, de grootste in het koninkrijk.

32 minuten geleden
Belgische tandarts met 'keelfetisj' krijgt jarenlange celstraf

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een 72-jarige tandarts met een keelfetisj heeft in Antwerpen zeven jaar cel opgelegd gekregen voor het misbruik van tientallen patiënten. Carl S. uit Wilrijk raakte opgewonden van de kokhalzende geluiden die vrouwen maakten terwijl hij vingers in hun keel stak. De autoriteiten vonden bij huiszoekingen video's waarop te zien was hoe de tandarts daarbij masturbeerde.

36 minuten geleden
Oekraïne: wapenstilstand Olesjky van kracht tot en met 1 november

OLESJKY (ANP/RTR) - De wapenstilstand rond de door Rusland bezette stad Olesjky zal tot en met 1 november duren, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar Davyd Arachamja op Telegram.

1 uur geleden
Franse docenten vinden beloofde hervormingen niet ver genoeg gaan

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse lerarenbond SNES-FSU neemt geen genoegen met hervormingen die de regering heeft beloofd na protesten. "Wat het ministerie heeft gezegd, is slechts het begin van een antwoord", zei secretaris-generaal Sophie Vénétitay. "Het zal niet genoeg zijn om de woede weg te nemen."

1 uur geleden
Brussel wil mandaat Frontex flink versterken, onder meer om Ceuta

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil de EU-grensbewakingsdienst Frontex flink meer slagkracht geven, zo staat in een voorstel dat de Europese Commissie dinsdag presenteert. Naar aanleiding van onder meer de situatie in de Spaanse enclave Ceuta van afgelopen zomer moet Frontex met een kleine delegatie binnen 24 uur beschikbaar zijn voor lidstaten om te worden ingezet aan de grenzen van de EU.

1 uur geleden