Deense ex-minister aangeklaagd voor lekken van staatsgeheimen
KOPENHAGEN (ANP/RTR/DPA) - Een voormalige minister van Defensie van Denemarken, Claus Hjort Frederiksen, zegt dat hij is aangeklaagd voor het lekken van staatsgeheimen. Frederiksen, die van 2016 tot 2019 defensieminister was, wordt vervolgd op grond van een zelden gebruikte paragraaf van het wetboek van strafrecht, waarop een maximumstraf van twaalf jaar gevangenis staat.
Frederiksen ontkent op Facebook dat hij schuldig is. Volgens justitie heeft de aangeklaagde "in meerdere gevallen staatsgeheimen onthuld of doorgegeven."
De ex-minister had eerder al gesteld dat de stappen van justitie tegen hem mogelijk te maken hebben met een geheime afluisterovereenkomst tussen Denemarken en de Amerikaanse veiligheidsinstantie National Security Agency (NSA). In september was de geschorste leider van de buitenlandse inlichtingendienst van Denemarken op grond van hetzelfde wetsartikel al beschuldigd van het lekken van geheime informatie. Ook hij spreekt de beschuldigingen tegen.
De zaken hebben een inlichtingenschandaal blootgelegd dat het land in beroering heeft gebracht, zoals de onthulling dat de NSA Deense communicatiekabels aftapte om hoge ambtenaren van buurlanden te bespioneren. Sinds 2013 was het algemeen bekend dat de Deens-Amerikaanse samenwerking bestond, meent Frederiksen.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
11 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
11 uur geleden