Deel vluchtelingen uit Oekraïne twijfelt over papieren
DEN HAAG (ANP) - Een deel van de vluchtelingen uit Oekraïne schrijft zich mogelijk nog niet in bij een gemeente, omdat ze erover twijfelen of dat wel kan, zo meldt de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Vluchtelingen uit bijvoorbeeld Syrië die met een verblijfsvergunning in Oekraïne woonden, weten niet altijd zeker of ze de juiste papieren hebben.
Vluchtelingen die geen Oekraïens paspoort hebben maar wel rechtmatig in dat land verbleven, krijgen in Nederland dezelfde status als vluchtelingen met een Oekraïens paspoort. Dat wil zeggen dat ze ook, anders dan veel asielzoekers, mogen werken en recht hebben op financiële bijstand. Het gaat om mensen die eerder al uit een ander land vluchtten en in Oekraïne woonden met een verblijfsvergunning, of bijvoorbeeld om studenten uit Afrikaanse landen met een studievisum.
Om van hun rechten gebruik te maken moet ook deze groep zich, net als mensen met een Oekraïens paspoort, inschrijven bij de gemeente. Maar ze twijfelen soms, aldus een woordvoerster van de IND. "Mag ik me met deze papieren wel of niet inschrijven?", vragen ze zich af. De dienst ging vorige week bij wijze van proef langs bij de opvanglocatie bij Harskamp om samen met onder meer de marechaussee en de gemeente te helpen bij het identificeren van de vluchtelingen bij wie twijfel bestaat.
Inschrijving
"Het overgrote deel had de benodigde documenten", legt de woordvoerster uit. De dienst bekijkt nog hoe vluchtelingen door heel Nederland geholpen kunnen worden met hun identificatie. Wanneer die hulp er is, kan de woordvoerster nog niet zeggen. Ze erkent dat er tot die tijd dus mensen in Nederland zijn met de juiste papieren, die nog geen gebruik maken van hun rechten. Om hoeveel mensen het gaat is niet duidelijk.
Daarnaast heeft een klein deel van de vluchtelingen uit Oekraïne niet de juiste documentatie om aanspraak te kunnen maken op de speciale status. Dat zijn bijvoorbeeld vluchtelingen uit Syrië van wie de asielprocedure in Oekraïne nog niet was afgerond. Zij moeten in Nederland asiel aanvragen als ze hier willen blijven. Op dit moment moet dat nog in Ter Apel, maar de IND bekijkt of er een aparte aanmeldlocatie voor deze groep kan komen.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat weten dat iedereen met de juiste papieren zich kan inschrijven. "Wij krijgen ook geen signalen dat daar twijfels over zijn bij gemeenten." Wel kan het zijn dat vluchtelingen die net in Nederland zijn aangekomen nog niet precies weten hoe ze hun registratie moeten regelen. "Dus het is alleen maar mooi dat de IND daarbij helpt."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Bewoners van het aardbevingsgebied in Groningen zijn nog steeds erg kritisch op de langdurige operatie om hun huizen te herstellen of versterken. Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie, waardoor ze onder meer fysieke en mentale gezondheidsklachten hebben. Ook het vertrouwen in de overheid neemt niet echt toe.
14 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
9 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
12 uur geleden