Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deel Veiligheidsraad maant taliban rechten vrouwen te respecteren

Deel Veiligheidsraad maant taliban rechten vrouwen te respecteren

NEW YORK (ANP/AFP) - Elf leden van de VN-Veiligheidsraad hebben de taliban opnieuw opgeroepen "alle onderdrukkende maatregelen" tegen vrouwen te beëindigen. De Japanse VN-ambassadeur Ishikane Kimihiro deed die oproep in de marge van een vergadering van de raad over de situatie in Afghanistan.

De Japanner sprak een verklaring uit namens Albanië, Brazilië, Ecuador, Frankrijk, Gabon, Japan, Malta, Zwitserland, Verenigde Arabische Emiraten, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. De landen eisen dat de taliban de rechten van vrouwen respecteren. Zo moeten vrouwen in Afghanistan kunnen deelnemen en bijdragen aan alle aspecten van het sociale, politieke en economische leven.

De verklaring verwijst in het bijzonder naar het verbod voor vrouwen om te werken voor niet-gouvernementele organisaties en de uitsluiting van vrouwen en meisjes van scholen en universiteiten. De permanente leden Rusland en China gaven geen steun, evenmin als Mozambique en Ghana.

Internationaal antwoord

De Britse VN-ambassadeur Barbara Woodward meldde voorafgaand aan de vergadering dat de Veiligheidsraad een "internationaal antwoord op de acties van de taliban" zal bespreken. "We willen dat vrouwen weer aan het werk kunnen en dat kwetsbare gezinnen en kinderen weer humanitaire hulp krijgen."

De extremistische taliban zijn met de val van de hoofdstad Kabul in 2021 opnieuw aan de macht gekomen in het land. De taliban weren vrouwen sindsdien steeds verder uit het openbare leven.

Hulporganisaties van de Verenigde Naties waarschuwden eind december dat zij humanitaire projecten in Afghanistan stop zullen moeten zetten als de taliban bij hun werkverbod voor vrouwen blijven. Enkele VN-hulpinitiatieven in het land zijn al gestaakt na het wegvallen van vrouwelijke medewerkers.

Meer uit Buitenland

Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

46 minuten geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

1 uur geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

2 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

4 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

4 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

5 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

5 uur geleden