Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deel Kamer wil betere bescherming van vrouwen bij abortuskliniek

Deel Kamer wil betere bescherming van vrouwen bij abortuskliniek

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die voor een abortus naar een abortuskliniek gaan, moeten beter worden beschermd. Dat vindt een deel van de Tweede Kamer, waaronder VVD, PvdA, GroenLinks en SP. VVD, PvdA en SP denken bijvoorbeeld aan een bufferzone van een halve kilometer rondom de zeventien abortusklinieken, waarbinnen niet mag worden gedemonstreerd tegen abortus.

Een totaal verbod van anti-abortusdemonstraties gaat de partijen te ver. Vrijheid van meningsuiting is belangrijk, stellen de Kamerleden. "Demonstraties moeten gericht zijn op het beleid, maar niet op kwetsbare vrouwen", zei VVD-Kamerlid Jeroen van Wijngaarden in het debat over medisch ethische kwesties.

Vrouwen moeten ook beter worden beschermd tegen intimidatie en het hinderlijk volgen, vinden VVD, PvdA en GroenLinks. Van Wijngaarden vindt dat minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid), als hoeder van de abortuswet, hier moet ingrijpen, in samenwerking met de minister van Justitie en Veiligheid. Ook GroenLinks pleit voor landelijke regels. "Intimidatie aan de poort willen we niet meer zien", vindt ook SP-Kamerlid Maarten Hijink.

Initiatiefwetsvoorstel

GroenLinks wil dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald. Kamerlid Corinne Ellemeet werkt aan een initiatiefwetsvoorstel hiertoe. Ze hoopt daarbij op hulp van VVD en PvdA. D66 wil hier niet aan meewerken, zo werd in het debat duidelijk, ook al is de partij voorstander van het schrappen ervan. In de coalitie is afgesproken dat de komende kabinetsperiode de prioriteit wordt gelegd bij voorstellen die voor vrouwen direct het verschil maken, zoals het schrappen van de bedenktijd en de mogelijkheid om via de huisarts een abortuspil te krijgen, zei D66-fractievoorzitter Jan Paternotte.

Initiatiefwetsvoorstellen van VVD, D66 GroenLinks en de PvdA hiertoe zijn recent door de Tweede Kamer aangenomen. D66 wil het hier voorlopig even bij laten, zei Paternotte.

Meer uit Politiek

Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

1 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

1 uur geleden
Geen steun voor coalitieplan voor 'vrijheidsbijdrage' bedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.

18 uur geleden
Kamer wil af van ruimere aftrek hypotheekrente, coalitie verdeeld

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.

21 uur geleden
Hermans: procedure Radboudumc rond hantavirus niet goed geweest

DEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.

22 uur geleden
Vertrouwen in politici en Tweede Kamer op dieptepunt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.

1 dag geleden
Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

1 dag geleden