Deel herdenking Kristallnacht geschrapt om oorlog Israël en Hamas
DEN HAAG (ANP) - Een deel van het programma van de Kristallnachtherdenking, op 5 november in Groningen, gaat dit jaar niet door. De organisatie heeft besloten om de stille tocht te schrappen vanwege de oorlog tussen Israël en Hamas. Dat bevestigt Geert Volders, directeur van Synagoge Groningen, naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. De synagoge is een van de organisatoren.
Volgens Volders is het een voorzorgsmaatregel. Met de spanningen die de oorlog tussen Israël en Hamas met zich meebrengen vindt de organisatie het niet verantwoord om de tocht, die begeleid wordt door vrijwilligers, door te laten gaan. "Wij willen niet het risico lopen dat mensen deze tocht verwarren met een pro- dan wel contrademonstratie", zegt Volders. "Better safe than sorry."
De herdenkingslezing door Manja Pach, mede-oprichter van Herinneringscentrum Kamp Westerbork, gaat wel door. "Wij vinden het enorm belangrijk dat we de gebeurtenissen van 1938 blijven vertellen", benadrukt Volder. Tijdens de Kristallnacht van 9 op 10 november 1938 werden in heel Duitsland door de nazi's duizenden synagogen en winkels van Joden aangevallen.
Een lezing die komend weekend plaats zou vinden in het Herinneringscentrum Kamp Westerbork is afgelast vanwege bedreigingen die een van de sprekers heeft ontvangen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
4 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
9 uur geleden