Deel EU-parlement wil uitstel stemming deal VS om Groenland
BRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
"Het is onacceptabel om over een handelsdeal te stemmen op een moment dat onze soevereiniteit wordt bedreigd", aldus sociaaldemocraat Kathleen Van Brempt. "We moeten onze tijd nemen, tijd rekken en kijken wat er gebeurt met Groenland."
Ook Renew heeft geen haast met de stemming, stelt partijvoorzitter Valéry Hayer. "We kunnen snel stemmen, maar ook besluiten dat later te doen als de Amerikaanse president Donald Trump onze territoriale integriteit en onze soevereiniteit blijft bedreigen."
Haast maken met stemming
Andere partijen, waaronder de grootste partij EVP, willen juist dat het parlement haast maakt met de stemming om te voorkomen dat spanningen met de VS verder oplopen.
Vertegenwoordigers van de partijgroepen praten woensdag verder over eventueel uitstel van de stemming over de handelsdeal. De drie partijgroepen die uitstel willen, hebben geen meerderheid in het parlement. Tegelijkertijd is het voor de EVP belangrijk de sociaaldemocraten en Renew aan hun kant te hebben voor een meerderheid voor de handelsdeal.
In de handelsdeal die Trump en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen sloten, zijn Amerikaanse importtarieven van 15 procent toegezegd. Daarop vormen aluminium en staal een uitzondering, de VS blijven daarvoor een importtarief van 50 procent hanteren.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne hoopt binnen twee weken een nieuwe ronde van onderhandelingen met Rusland te kunnen plannen, zegt president Volodymyr Zelensky. Voor de besprekingen onder Amerikaanse leiding treedt Abu Dhabi als gastheer op.
19 minuten geledenURDA (ANP/AFP) - Spanje houdt drie dagen van nationale rouw vanwege het dodelijke treinongeval ten zuiden van Madrid. Dat zei premier Pedro Sánchez in Urda, de plaats van het ongeluk waar hij met zijn binnenlandminister Fernando Grande-Marlaska Gómez naartoe is gereisd.
30 minuten geledenMADRID (ANP) - Bij het treinongeval in Spanje zijn 68 mensen omgekomen, meldt de Spaanse krant El País. 58 gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis, 15 daarvan zouden in kritieke toestand verkeren.
36 minuten geledenURDA (ANP/RTR) - De trein die woensdagochtend op een andere trein botste in Spanje had daarvoor onterecht toestemming gekregen om verder te rijden, zei transportminister Óscar Puente op een persconferentie. Volgens hem was de trein even daarvoor stil komen te staan vanwege een seinstoring en is het "onverklaarbaar" dat die daarna toch zijn reis mocht hervatten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister Sergej Lavrov schuift eind deze week aan bij de vergadering van buitenlandministers van de G20 in de Verenigde Staten. De VS, dit jaar voorzitter van de groep van twintig grote economieën, hadden Rusland uitgenodigd.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Het vliegtuig met daarin de Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro is geland in Miami in de Amerikaanse staat Florida. Daar verliet hij het toestel met zijn vrouw en twee dochters, aldus journalisten van persbureau AFP ter plaatse.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft in een video gezegd dat alles in het werk gesteld moet worden om nieuwe verkiezingen in het land te voorkomen, al zal het niet eenvoudig worden een coalitie te vormen.
2 uur geleden