Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deel chronisch zieken zou wel milieuvriendelijker medicijn willen

Deel chronisch zieken zou wel milieuvriendelijker medicijn willen

UTRECHT (ANP) - Een aanzienlijk deel van de mensen met een chronische ziekte of beperking zou naar eigen zeggen genoegen nemen met iets minder goede medicatie, als die milieuvriendelijker is. Onderzoeksinstituut Nivel ondervroeg hier ruim 2000 mensen met een chronische aandoening of lichamelijke beperking over. Van die groep bleek ruim 40 procent open te staan voor middelen die beter zijn voor het milieu, zelfs als die (iets) minder effectief zijn.

Respondenten kregen onder meer de keuze tussen drie fictieve medicijnen. Bijna zes op de tien kozen voor de optie die het beste werkt, maar het minst milieuvriendelijk is. Ruim een op de vijf koos juist voor de minst effectieve, maar meest milieuvriendelijke variant. Een ongeveer even grote groep zat daar tussenin en koos de optie die iets milieuvriendelijker is, maar ook iets minder goed werkt.

Voor de meeste mensen zit er dus een grens aan wat ze eventueel willen inleveren. Slechts 5,4 procent was het eens met de algemene stelling: "Ik wil de meest milieuvriendelijke zorg, ook als die niet het allerbeste is voor mijzelf." Een veel grotere groep (37,5 procent) zou kiezen voor zorg die "behoorlijk goed" en "behoorlijk milieuvriendelijk" is, maar op beide punten niet het allerbeste. Een kleine meerderheid (57,1 procent) wil de beste zorg, ook als die niet het meest milieuvriendelijk is.

Broeikasgassen

De onderzoekers wijzen erop dat de gezondheidszorg in Nederland verantwoordelijk is voor zo'n 7 procent van de totale uitstoot van broeikasgassen. De zorg draagt zo bij aan klimaatverandering. Tegelijkertijd heeft klimaatverandering "een negatieve impact op de gezondheid van mensen", voegen de onderzoekers eraan toe.

Bekend is bijvoorbeeld dat tijdens hittegolven meer mensen sterven. Als hittegolven door klimaatverandering vaker voorkomen, leidt dat dus tot meer sterfte. Het RIVM rekende in 2021 uit dat van alle sterfgevallen door hitte in Nederland 31 procent kan worden toegeschreven aan klimaatverandering. Dat waren toen zo'n 250 overlijdens per jaar.

Meer uit Gezond

Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

1 dag geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

3 dagen geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

3 dagen geleden
Zuyderland: in 2031 vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen

HEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.

4 dagen geleden
Artsen vragen in brief aan informateur om PFAS-verbod

DEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.

4 dagen geleden
Tata Steel moet gezondheidswinst verduurzaming duidelijker maken

UTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.

4 dagen geleden
Nivel: minder rokers zoeken sinds corona hulp bij huisarts

UTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.

1 week geleden