Deel Britse conservatieven hoopt op stemming over lot premier
LONDEN (ANP/RTR) - Een deel van de Conservatieve fractie in het Britse Lagerhuis hoopt dat partijprominent Graham Brady maandag een vertrouwensstemming aankondigt over de positie van premier Boris Johnson. Volgens nieuwszender ITV zou Brady maandag een verklaring afleggen. De minister van Gezondheid, Sajid Javid, zei desgevraagd enkel dat het mogelijk is dat er een stemming over premier Johnson komt, maar hij zei dat het niet zinvol zou zijn.
Johnson is vooral door borrels en feestjes tijdens coronalockdowns onder vuur komen te liggen, maar hij ligt ook om andere redenen niet goed bij een aantal Conservatieven. Johnson heeft zijn verontschuldigingen over 'partygate' aangeboden en is niet van plan af te treden. Hij rekent erop dat zijn tegenstanders en critici in de minderheid zijn.
Volgens de partijregels moeten nu minimaal 54 Conservatieve parlementsleden om een stemming vragen. Dat doen ze via een vertrouwelijke brief aan commissievoorzitter Brady die als enige weet hoeveel Conservatieven een stemming willen om de premier te vervangen. Van slechts 28 leden staat momenteel volgens SkyNews vast dat ze om een stemming hebben gevraagd. Maar indien er een stemming komt, zijn er minimaal 180 Conservatieve parlementariërs nodig om Johnson met de motie van wantrouwen uit het zadel te wippen. De stemming gaat uitsluitend over het premierschap en wordt niet gevolgd door nieuwe verkiezingen.
De laatste keer dat een Conservatieve premier te maken kreeg met zo'n soort motie van wantrouwen uit de eigen gelederen was eind 2018 tijdens de moeizame onderhandelingen over het vertrek uit de Europese Unie (brexit). Toen steunde echter een meerderheid van de fractie premier Theresa May, de voorganger van Boris Johnson. Er kan volgens de partijstatuten maar één zo'n vertrouwensstemming in een jaar tijd plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens de midtermverkiezingen een "anticommunismeweek" uitgeroepen. "Onder mijn leiderschap zal Amerika nooit ten prooi vallen aan deze kwaadaardige ideologieën, en de Verenigde Staten zullen nooit een communistisch land worden", stelt hij in een verklaring van het Witte Huis.
55 minuten geledenANCHORAGE (ANP) - De Republikeinse senator Dan Sullivan in Alaska heeft zich bij het stemmen beklaagd over berichten dat Democraten hebben gezorgd dat ook een naamgenoot op het stembiljet staat. "De beste manier om ervoor te zorgen dat het grootste verkiezingsschandaal en het grootste fraudeschandaal uit de geschiedenis van Alaska niet slaagt, is om te gaan stemmen", zei hij volgens de lokale zender KTUU-TV.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump volgt de midterms op televisie. Hij schreef op sociale media dat hij Fox News keek, zonder verder in detail te treden over het verloop van de verkiezingen.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk op het traject tussen Madrid en Sevilla kwamen zeker 69 mensen om het leven. Het was al de tweede dodelijke treinramp in Spanje dit jaar, nadat in januari 46 mensen omkwamen bij een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen op hetzelfde traject.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.
5 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
7 uur geleden