Debat rechterhanden van Trump en Biden onder een vergrootglas
SALT LAKE CITY (ANP) - De Amerikaanse vicepresident Mike Pence en de Democratische vicepresidentskandidaat Kamala Harris hebben woensdag in Salt Lake City hun enige debat. Die traditionele confrontatie van 'running mates' in de aanloop naar presidentsverkiezingen krijgt doorgaans relatief weinig aandacht, maar ligt dit jaar onder een vergrootglas nu president Donald Trump (74) besmet is geraakt met het coronavirus.
Het debat begint in Nederland om 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag en duurt negentig minuten. Het gaat mogelijk om het laatste debat tussen hoofdrolspelers voor de verkiezingen. Trump heeft weliswaar aangegeven weer met zijn Democratische rivaal Joe Biden (77) te willen debatteren, maar het is nog onduidelijk of zijn gezondheidstoestand dat toelaat. De president herstelt momenteel in het Witte Huis van zijn coronabesmetting.
Die onzekerheid betekent dat de druk op vicepresident Pence hoog zal zijn. Trump staat minder dan een maand voor de verkiezingen fors achter in landelijke peilingen, al zijn de verschillen in sommige cruciale 'swing states' kleiner. Naar het debat van woensdag kijken waarschijnlijk tientallen miljoenen Amerikanen. De 'running mates' moeten ook laten zien dat ze klaar zijn om in noodgevallen het land te besturen. Hun bazen Trump en Biden zijn allebei in de zeventig en behoren tijdens de coronacrisis tot een risicogroep.
Coronabeleid
De 61-jarige Pence staat bekend als onverstoorbaar en is in sommige opzichten de tegenpool van zijn politieke baas. Zo staat de voormalige gouverneur van Indiana bekend als serieus en zeer gelovig. De vicepresident komt bij het debat tegenover senator Harris (55) te staan. Zij maakte naam als hoogste aanklager van Californië en zal Pence waarschijnlijk het vuur aan de schenen proberen te leggen over het coronabeleid van de regering.
In de aanloop naar het debat in de universiteit van Utah wordt ook nog geruzied over de beschermingsmaatregelen die daar worden genomen. De kandidaten staan op het podium al verder uit elkaar dan gebruikelijk, maar het team van Harris wil dat ook schermen van plexiglas worden neergezet. Pence wil zo'n beschermingswand in elk geval niet aan zijn kant van het podium. Zijn woordvoerster sneerde maandag dat Harris vooral haar gang moet gaan als ze een "fort rond zichzelf wil".
Debatten van de 'running mates' worden doorgaans minder goed bekeken dan die van presidentskandidaten. De uitzondering vormde het debat tussen de kleurrijke Sarah Palin en Joe Biden in 2008. Daar keken bijna 70 miljoen mensen naar, veel meer dan naar het 'hoofdprogramma': de debatten tussen de presidentskandidaten John McCain en Barack Obama.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China heeft opnieuw "krachtig geprotesteerd" tegen de Taiwan-uitspraken van de Japanse premier Sanae Takaichi. Dit gebeurde in een overleg met een Japanse afgevaardigde, die door Tokio is gestuurd om de diplomatieke ruzie te sussen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is van plan woensdag naar Turkije te gaan. Hij wil daar de onderhandelingen voor een einde aan de oorlog met Rusland nieuw leven inblazen en zegt oplossingen te hebben ontwikkeld "die we aan onze partners zullen voorstellen".
1 uur geledenBRATISLAVA (ANP/DPA) - Tienduizenden Slowaken hebben maandagavond geprotesteerd tegen de regering van de conservatief-nationalistische premier Robert Fico.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit het zenden van troepen naar Venezuela niet uit. Dat zei hij maandag in het Witte Huis, aldus The Washington Post.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De vooraanstaande Democraat Larry Summers trekt zich terug uit het openbare leven vanwege zijn contact met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat schrijft The Washington Post.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het optreden van "een handvol extremistische" Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever veroordeeld en heeft beloofd zich persoonlijk bezig te houden met het probleem van de gewelddadige kolonisten.
8 uur geledenBELÉM (ANP) - Sterke en snelle klimaatactie is noodzakelijk om de planeet te beschermen, benadrukt paus Leo XIV maandag in een videoboodschap bij een speciale bijeenkomst in het Amazonemuseum in Belém. In die Braziliaanse stad wordt momenteel de klimaattop (COP30) gehouden. "De schepping schreeuwt het uit in overstromingen, droogtes, stormen en meedogenloze hitte", zei de paus, die vervolgde dat de klimaatactie tot nu toe faalt.
10 uur geleden