Debat rechterhanden van Trump en Biden onder een vergrootglas
SALT LAKE CITY (ANP) - De Amerikaanse vicepresident Mike Pence en de Democratische vicepresidentskandidaat Kamala Harris hebben woensdag in Salt Lake City hun enige debat. Die traditionele confrontatie van 'running mates' in de aanloop naar presidentsverkiezingen krijgt doorgaans relatief weinig aandacht, maar ligt dit jaar onder een vergrootglas nu president Donald Trump (74) besmet is geraakt met het coronavirus.
Het debat begint in Nederland om 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag en duurt negentig minuten. Het gaat mogelijk om het laatste debat tussen hoofdrolspelers voor de verkiezingen. Trump heeft weliswaar aangegeven weer met zijn Democratische rivaal Joe Biden (77) te willen debatteren, maar het is nog onduidelijk of zijn gezondheidstoestand dat toelaat. De president herstelt momenteel in het Witte Huis van zijn coronabesmetting.
Die onzekerheid betekent dat de druk op vicepresident Pence hoog zal zijn. Trump staat minder dan een maand voor de verkiezingen fors achter in landelijke peilingen, al zijn de verschillen in sommige cruciale 'swing states' kleiner. Naar het debat van woensdag kijken waarschijnlijk tientallen miljoenen Amerikanen. De 'running mates' moeten ook laten zien dat ze klaar zijn om in noodgevallen het land te besturen. Hun bazen Trump en Biden zijn allebei in de zeventig en behoren tijdens de coronacrisis tot een risicogroep.
Coronabeleid
De 61-jarige Pence staat bekend als onverstoorbaar en is in sommige opzichten de tegenpool van zijn politieke baas. Zo staat de voormalige gouverneur van Indiana bekend als serieus en zeer gelovig. De vicepresident komt bij het debat tegenover senator Harris (55) te staan. Zij maakte naam als hoogste aanklager van Californië en zal Pence waarschijnlijk het vuur aan de schenen proberen te leggen over het coronabeleid van de regering.
In de aanloop naar het debat in de universiteit van Utah wordt ook nog geruzied over de beschermingsmaatregelen die daar worden genomen. De kandidaten staan op het podium al verder uit elkaar dan gebruikelijk, maar het team van Harris wil dat ook schermen van plexiglas worden neergezet. Pence wil zo'n beschermingswand in elk geval niet aan zijn kant van het podium. Zijn woordvoerster sneerde maandag dat Harris vooral haar gang moet gaan als ze een "fort rond zichzelf wil".
Debatten van de 'running mates' worden doorgaans minder goed bekeken dan die van presidentskandidaten. De uitzondering vormde het debat tussen de kleurrijke Sarah Palin en Joe Biden in 2008. Daar keken bijna 70 miljoen mensen naar, veel meer dan naar het 'hoofdprogramma': de debatten tussen de presidentskandidaten John McCain en Barack Obama.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
25 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
46 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
3 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
3 uur geleden