Debat in teken van bezuinigingen en hervormingen publieke omroep
DEN HAAG (ANP) - Bezuinigingen en hervormingen aan de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) zijn inmiddels geen taboe meer, zal ook donderdag blijken tijdens het debat over media. Kamerleden beginnen ongetwijfeld over de kritische rapporten van onderzoekscommissies over grensoverschrijdend gedrag op het Mediapark (Van Rijn) en de toekomst van het publieke bestel (Van Geel). Bovendien zijn de formerende partijen PVV en VVD voorstanders van bezuinigingen en stellen ook NSC en BBB ingrijpende veranderingen voor.
Hilversum kijkt met spanning naar het debat, bleek woensdag in een opiniestuk van twaalf omroepen in het AD. "Een zender eraf, bezuinigingen van miljoenen euro's. Het zijn forse maatregelen, terwijl een sterke publieke omroep, zeker nu, in tijden van polarisatie en misinformatie, van groot belang is", schreven zij. De omroepen vinden modernisering "nodig", maar waarschuwen dat het niet overhaast en onzorgvuldig moet gebeuren.
Grote besluiten zijn niet direct te verwachten tijdens het debat, aangezien de formatiegesprekken nog bezig zijn. Maar dat een nieuw kabinet onder PVV, VVD, NSC en BBB de publieke omroep niet ongemoeid zou laten, is duidelijk. Daarom houdt de omroepwereld goed in de gaten wat deze partijen laten doorschemeren over besluiten die misschien op komst zijn.
De PVV staat het scherpst in de wedstrijd: in het verkiezingsprogramma van de rechts-radicale partij staat dat de financiering van de NPO "geheel" moet worden stopgezet. De VVD denkt aan bezuinigingen van circa 400 miljoen euro. NSC heeft zich niet uitgesproken voor bezuinigingen, maar vindt wel dat het aantal televisiezenders van drie naar twee moet. BBB vindt dat de publieke omroep zich alleen bezig moet houden met onafhankelijk nieuws en culturele programma's. Een publieke muziekzender als Radio 2 heeft volgens de partij geen toegevoegde waarde.
Demissionair staatssecretaris Fleur Gräper (Media) opperde vorige week om de NPO nog geen nieuwe vergunning van vijf jaar te verlenen en in plaats daarvan de bestaande 'concessie' twee jaar na afloop in 2026 te verlengen. Ze wil een nieuw kabinet zo de ruimte geven om veranderingen door te voeren voordat de nieuwe concessie ingaat. De formerende partijen zijn kritisch over de maatregel en betwijfelen of ze hiermee geholpen zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden en staatssecretaris Arno Rutte (Justitie en Veiligheid, VVD) zijn vol afschuw over de ongeregeldheden in het land tijdens de jaarwisseling, bleek dinsdagmiddag bij het wekelijkse vragenuur. Hulpverleners werden "geconfronteerd door sneue, zielige, kleine - voornamelijk - mannetjes", stelde Rutte.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Utrecht, de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) onderzoeken mogelijkheden om de omstreden islamitische prediker Mohamed Baajour uit Nederland te weren. Op 20 januari spreekt de Amerikaan in een Utrechtse moskee.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
32 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
3 uur geleden