Deal woontop: sneller en meer bouwen, eis betaalbare bouw blijft
NIEUWEGEIN (ANP) - De komende jaren gaat sneller gebouwd worden, en op meer plekken. Ook blijft de eis overeind dat twee derde van de nieuwbouw betaalbaar moet zijn. Dat zijn enkele van de afspraken die zijn gemaakt op de woontop, georganiseerd door woonminister Mona Keijzer.
De minister heeft met partijen uit de sector afgesproken dat regels worden vereenvoudigd en vergunningverlening wordt versneld. Daarmee moet de gemiddelde tijd tussen de vergunningaanvraag en oplevering van tien jaar naar zeven jaar gaan.
Voor ongeveer 75.000 nieuwe woningen is al een plek gevonden. Zo moeten er in totaal 63.000 nieuwe huizen worden gebouwd bij Utrecht, 6500 woningen bij Lisserbroek en Nieuw-Vennep, en 5000 woningen bij Lansingerland.
Doorbraakaanpak
Deze projecten zijn tot stand gekomen dankzij de "doorbraakaanpak" van het ministerie. Die omvat een samenwerking tussen Rijk, marktpartijen en woningcorporaties. Als er knelpunten in de samenwerking ontstaan, moeten de partijen transparantie geven over bijvoorbeeld hun financiën. Begin volgend jaar wil Keijzer de rest van de in totaal twintig locaties aanwijzen waar dankzij deze aanpak gebouwd kan worden.
Het is de bedoeling dat jaarlijks 100.000 nieuwe woningen worden gerealiseerd. Het vorige kabinet wilde dat ook, maar haalde dat streefgetal telkens niet. Wel werd het aantal jaarlijks gerealiseerde woningen steeds groter. Vorig jaar zijn er bijna 90.000 nieuwe woningen bijgekomen.
Woonbond
Het streven om ten minste twee derde van de nieuw te bouwen woningen te verkopen voor minder dan de grens van de Nationale Hypotheekgarantie (NHG), die nu ligt op 435.000 euro, blijft overeind. Voor de komende vijf jaar is daar genoeg geld voor, maar gemeenten moeten wel de helft bijbetalen. De eis geldt voor een gehele regio: gemeenten mogen onderling de verdeling zelf bepalen.
Niet alle sectorpartijen hebben hun handtekening onder de afspraken van de woontop gezet. Zo is de Woonbond, die de belangen van huurders vertegenwoordigt, ontevreden dat het kabinet huurverhogingen niet verder aan banden legt. Ook pensioenfondsen en verzekeraars staan niet onder het akkoord. De Pensioenfederatie meldde geen geld toe te kunnen zeggen, en het Verbond van Verzekeraars zei te laat betrokken te zijn bij gesprekken.
Duwen en trekken
Premier Dick Schoof, ook aanwezig op de top, is blij met het akkoord. Wel erkent hij dat het de komende jaren nog "duwen en trekken" blijft. "Laten we dan vooral aan dezelfde kant duwen, en aan hetzelfde touw trekken", zei hij tegen de aanwezige partijen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
8 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
9 uur geleden