Deal tussen Israël en Hamas: gijzelaars komen in groepen vrij
TEL AVIV (ANP/RTR/DPA) - Hamas en Israël, die sinds 7 oktober in oorlog zijn, lijken akkoord over de vrijlating van gijzelaars in ruil voor Palestijnse gevangenen. De gijzelaars komen in groepen vrij, meldt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Hij sprak over een moeilijk besluit van de Israëlische regering, maar noemde het wel de juiste beslissing. Hij sprak kort voordat de regering de knoop moest doorhakken.
In totaal zouden vijftig gijzelaars vrijkomen tijdens een meerdaags, mogelijk vierdaags bestand. Het zou al donderdag kunnen ingaan, melden Israëlische media. Voor elke tien ontvoerde personen die Hamas extra vrijlaat, komt er een dag langer een wapenstilstand. Onderdeel van de overeenkomst met Hamas is verder dat het Rode Kruis gijzelaars in de Gazastrook mag bezoeken die nog niet vrijkomen. Het Rode Kruis kan de gegijzelden ook medicijnen verstrekken.
Hamas had al laten weten te wachten op het besluit van Israël, omdat de beweging zelf zou hebben ingestemd met de afspraken. Volgens een Hamaskopstuk zal Qatar, dat bemiddelde tussen de oorlogspartijen, nu snel de wapenstilstand bekendmaken.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
31 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
50 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
2 uur geleden