
Deal over bestand Gaza voorziet volledige terugtrekking Israël
CAÏRO (ANP/RTR) - Het door Hamas geaccepteerde voorstel voor een bestand in de Gazastrook voorziet een volledige terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten in de tweede fase. De deal zou bestaan uit drie fases van elk 42 dagen, aldus een topfunctionaris van Hamas.
In de eerste fase zou Hamas 33 Israëlische gijzelaars vrijlaten die sinds 7 oktober worden vastgehouden, in ruil voor een aantal Palestijnse gevangenen. Israëlische soldaten zouden zich in die eerste fase ook al deels terugtrekken, zodat inwoners van Gaza weer vrij in het gebied kunnen bewegen.
In de tweede fase trekken de resterende Israëlische soldaten zich terug uit de Gazastrook. Ook laat Hamas de resterende gijzelaars en gevangengenomen Israëlische soldaten vrij, en laat Israël meer Palestijnse gevangenen vrij. In de derde fase zou Israël ook de blokkade van de grotendeels omsingelde Gazastrook moeten opheffen.
Egyptische bemiddelaars zeggen dat ze willen garanderen dat de oorlog tussen Hamas en Israël niet wordt hervat. Israël verklaarde aan het begin van de oorlog Hamas compleet te willen vernietigen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/DPA/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zijn vakantie onderbroken en door branden getroffen gebieden in de provincies Ourense en León bezocht. In Spanje zijn de natuurbranden in het noordwesten van het land nog altijd niet onder controle.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens de speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft Moskou bij vijf gebieden in Oekraïne concessies gedaan. De Russen hebben bij hun overleg vrijdag met de Amerikaanse president Donald Trump bepaalde toegevingen gedaan met betrekking tot alle vijf regio's in Oost-Oekraïne. "Er is een belangrijke discussie gaande over Donetsk en wat daar zal gebeuren", vertelde Witkoff aan CNN.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - In steden in Israël is op grote schaal geprotesteerd tegen het beleid van de regering om de aanvallen op de Gazastrook verder op te voeren. Ook is een staking uitgeroepen tegen het beleid dat de levens van de resterende gijzelaars in de Gazastrook in gevaar zou kunnen brengen. De betogers eisen een deal met Hamas om ze vrij te krijgen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft bevestigd dat de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, Mark Rutte, maandag ook aanwezig is in Washington voor een topbijeenkomst over Oekraïne. Eerder zondag meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen dat Rutte ook naar de top gaat, samen met een reeks Europese leiders.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz is maandag ook in Washington voor gesprekken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en andere Europese leiders. De reis is bedoeld om informatie uit te wisselen met de Amerikaanse president Donald Trump, na diens ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin in Alaska, aldus een woordvoerder.
5 uur geledenJAKARTA (ANP) - Indonesië viert dat tachtig jaar geleden de nationalist Soekarno (1901-1970) in het toenmalige Batavia de onafhankelijkheid uitriep. De dag van deze Proklamasi is de nationale feestdag. Bij het presidentiële Merdeka-paleis in Jakarta vieren Indonesiërs deze dag plechtig en feestelijk, met veel zang, dans en muziek.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, bevestigt dat ze bij het gesprek zal zijn van de Oekraïense president Zelensky met de Amerikaanse president Trump maandag in Washington. Ze gaat op verzoek van Zelensky mee. Volgens haar zijn er ook andere Europese leiders aanwezig.
5 uur geleden