Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deadline in zicht voor EU-burgers die in VK blijven wonen

Deadline in zicht voor EU-burgers die in VK blijven wonen

LONDEN (ANP) - EU-burgers in het Verenigd Koninkrijk krijgen een formele waarschuwing als ze te lang wachten met het aanvragen van een verblijfsstatus. De deadline om dat te regelen is over een week, schrijven Britse media. Inwoners van EU-landen kunnen bijvoorbeeld hun recht op gratis gezondheidszorg verliezen als ze zich niet tijdig melden om zo'n 'settled status' te krijgen.

De Europeanen moeten zo'n aanvraag doen omdat het Verenigd Koninkrijk de Europese Unie heeft verlaten. EU-burgers die al meer dan vijf jaar in het land wonen, kunnen aanspraak maken op de 'settled status'. Die geeft ze het recht om in het VK te blijven wonen en werken. Ze kunnen dan ook gebruik blijven maken van allerlei overheidsdiensten.

De overheid heeft al 5,6 miljoen aanmeldingen ontvangen en veel EU-burgers proberen op de valreep nog om hun verblijfsstatus te regelen. Er komen volgens The Guardian nog zo'n 10.000 tot 12.000 aanmeldingen per dag binnen. Dat verloopt niet altijd vlekkeloos. Medewerkers van een hulplijn moesten al 1,5 miljoen keer mensen te woord staan en via een formulier op internet is een half miljoen keer om hulp gevraagd.

Consequenties

Toch weigert de regering de deadline te verzetten. Wel wordt geprobeerd om mensen te bereiken die mogelijk niet op de hoogte zijn van de nieuwe regels, zoals ouderen. Wie de deadline op 30 juni mist, krijgt een waarschuwing met de dringende oproep zich binnen 28 dagen alsnog aan te melden. Anders dreigen ernstige consequenties, ook als mensen al tientallen jaren in het land wonen.

Wie te laat is, kan volgens Britse media bijvoorbeeld in de problemen raken bij het huren van woonruimte of het zoeken van een baan. Verantwoordelijk onderminister Kevin Foster heeft wel beloofd dat de overheid zich flexibel en coulant zal opstellen. Wie zich ook na de 28 dagen nog niet heeft aangemeld, wordt niet direct het land uitgezet en kan mogelijk alsnog een verblijfsstatus aanvragen.

Genereuze behandeling

Een ander probleem is dat honderdduizenden aanvragen nog moeten worden verwerkt. Dat betekent dat sommige EU-burgers mogelijk pas over een paar maanden horen of ze een verblijfsstatus krijgen. De overheid hoopt problemen te voorkomen door hun alvast een certificaat te geven waarmee ze kunnen bewijzen dat ze zich hebben aangemeld. Dat kunnen ze bijvoorbeeld in ziekenhuizen laten zien om zorg te krijgen.

De Britse minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel zei dat EU-burgers door haar land "erg genereus" worden behandeld. Ze klaagde in een opiniestuk in The Telegraph over de opstelling van sommige EU-landen. Patel zei dat haar landgenoten is gevraagd om verblijfsdocumenten te tonen die ze niet hoeven te hebben. Ook zou Britten de toegang zijn geweigerd tot sociale voorzieningen of diensten.

"De EU moet haar verplichtingen op het gebied van burgerrechten nakomen", schreef de minister. "Dat heeft het Verenigd Koninkrijk ook gedaan voor EU-burgers die hier wonen."

Meer uit Buitenland

VK wil meedoen aan Europese lening van 90 miljard voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.

1 minuut geleden
Trump: VS helpen vanaf maandag schepen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

1 uur geleden
Merz rekent voorlopig niet op levering Amerikaanse Tomahawks

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.

3 uur geleden
Linkse Mélenchon opnieuw kandidaat voor Frans presidentschap

PARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.

3 uur geleden
Merz wijst op rol VS in NAVO, bagatelliseert spanningen met Trump

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.

5 uur geleden
Iran zegt reactie VS op vredesvoorstel te bekijken

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.

5 uur geleden
Drie Nederlanders omgekomen door verkeersongeval in Frankrijk

JEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.

5 uur geleden