Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Deadline in zicht voor EU-burgers die in VK blijven wonen

Deadline in zicht voor EU-burgers die in VK blijven wonen

LONDEN (ANP) - EU-burgers in het Verenigd Koninkrijk krijgen een formele waarschuwing als ze te lang wachten met het aanvragen van een verblijfsstatus. De deadline om dat te regelen is over een week, schrijven Britse media. Inwoners van EU-landen kunnen bijvoorbeeld hun recht op gratis gezondheidszorg verliezen als ze zich niet tijdig melden om zo'n 'settled status' te krijgen.

De Europeanen moeten zo'n aanvraag doen omdat het Verenigd Koninkrijk de Europese Unie heeft verlaten. EU-burgers die al meer dan vijf jaar in het land wonen, kunnen aanspraak maken op de 'settled status'. Die geeft ze het recht om in het VK te blijven wonen en werken. Ze kunnen dan ook gebruik blijven maken van allerlei overheidsdiensten.

De overheid heeft al 5,6 miljoen aanmeldingen ontvangen en veel EU-burgers proberen op de valreep nog om hun verblijfsstatus te regelen. Er komen volgens The Guardian nog zo'n 10.000 tot 12.000 aanmeldingen per dag binnen. Dat verloopt niet altijd vlekkeloos. Medewerkers van een hulplijn moesten al 1,5 miljoen keer mensen te woord staan en via een formulier op internet is een half miljoen keer om hulp gevraagd.

Consequenties

Toch weigert de regering de deadline te verzetten. Wel wordt geprobeerd om mensen te bereiken die mogelijk niet op de hoogte zijn van de nieuwe regels, zoals ouderen. Wie de deadline op 30 juni mist, krijgt een waarschuwing met de dringende oproep zich binnen 28 dagen alsnog aan te melden. Anders dreigen ernstige consequenties, ook als mensen al tientallen jaren in het land wonen.

Wie te laat is, kan volgens Britse media bijvoorbeeld in de problemen raken bij het huren van woonruimte of het zoeken van een baan. Verantwoordelijk onderminister Kevin Foster heeft wel beloofd dat de overheid zich flexibel en coulant zal opstellen. Wie zich ook na de 28 dagen nog niet heeft aangemeld, wordt niet direct het land uitgezet en kan mogelijk alsnog een verblijfsstatus aanvragen.

Genereuze behandeling

Een ander probleem is dat honderdduizenden aanvragen nog moeten worden verwerkt. Dat betekent dat sommige EU-burgers mogelijk pas over een paar maanden horen of ze een verblijfsstatus krijgen. De overheid hoopt problemen te voorkomen door hun alvast een certificaat te geven waarmee ze kunnen bewijzen dat ze zich hebben aangemeld. Dat kunnen ze bijvoorbeeld in ziekenhuizen laten zien om zorg te krijgen.

De Britse minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel zei dat EU-burgers door haar land "erg genereus" worden behandeld. Ze klaagde in een opiniestuk in The Telegraph over de opstelling van sommige EU-landen. Patel zei dat haar landgenoten is gevraagd om verblijfsdocumenten te tonen die ze niet hoeven te hebben. Ook zou Britten de toegang zijn geweigerd tot sociale voorzieningen of diensten.

"De EU moet haar verplichtingen op het gebied van burgerrechten nakomen", schreef de minister. "Dat heeft het Verenigd Koninkrijk ook gedaan voor EU-burgers die hier wonen."

Meer uit Buitenland

Ongeregeldheden in Parijs rond finale Champions League

BOULOGNE-BILLANCOURT (ANP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten aanhoudingen verricht. Supporters die kennelijk het stadion binnen willen, hebben er barricades opgericht.

25 minuten geleden
Trump wil in plaats van concert op verjaardag VS zelf speechen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.

1 uur geleden
Libanese premier veroordeelt 'gevaarlijke escalatie' door Israël

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.

3 uur geleden
Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

6 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

7 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

9 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

9 uur geleden