De Wever net als Nederland bezorgd over EU-defensieplan
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Belgische premier Bart De Wever zegt dat er op korte termijn meer geld nodig is voor EU-defensie, maar "is net als Nederland een beetje bezorgd" over het voorgestelde plan van Ursula von der Leyen. Dat zei hij donderdag bij de inloop van de EU-top die gaat over die defensieplannen en Oekraïne.
De voorzitter van de Europese Commissie, Von der Leyen, presenteerde eerder een plan om 800 miljard euro vrij te maken voor defensie, onder meer door leningen en het oprekken van begrotingsregels. De Wever wijst erop dat dit "beheersbaar moet blijven. Anders vrees ik dat je naar een Europa gaat met te veel schulden, die weer met nieuwe schulden moeten worden opgelost. Daarmee bezwaar je de volgende generaties en zijn we niet meer klaar voor volgende crises."
De Wever laat verder weten dat hij nog een akkoord moet vinden binnen zijn regeringsblok voor het ophogen van de Belgische NAVO-norm. "Wij waren al van plan om naar de 2 procent te gaan in 2029. Ik weet dat we een slechte leerling zijn. Het besef is er dat we het sneller moeten doen. Maar dat is aan de regering. U weet dat dit een land is met veel partijen, dus het is niet verstandig daar al te veel over te zeggen."
Levering F-16's
"Het lijkt me logisch dat België troepen stuurt naar Oekraïne als Europa dat beslist", zei hij verder. Daar is wel rugdekking vanuit de Verenigde Staten voor nodig, aldus de Belgische premier.
Verder meldde hij dat België in 2026 F-16's zal leveren aan Oekraïne. De levering was al eerder toegezegd maar is uitgesteld omdat België nog geen F-35's had om deze te vervangen. Voorafgaand aan de top had De Wever een gesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarin verzekerde hij de president van de onverminderde Belgische steun aan Oekraïne.
Meer uit Buitenland
COTIGNAC/CORRENS (ANP/AFP) - In het departement Var, in het zuiden van Frankrijk, is dinsdag een zich snel uitbreidende natuurbrand uitgebroken. Honderden mensen zijn hun huizen ontvlucht, terwijl bijna duizend brandweerlieden en blusvliegtuigen de brand bestrijden.
40 minuten geledenKYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
6 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.
8 uur geleden