Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Vries: aanpak toeslagenfraude kan niet zonder risicoselectie

De Vries: aanpak toeslagenfraude kan niet zonder risicoselectie

DEN HAAG (ANP) - Om fraude met toeslagen te kunnen aanpakken is "toch een soort risicoselectie nodig". Dat zegt staatssecretaris Aukje de Vries (Toeslagen) in een debat met de Tweede Kamer. Verschillende partijen wilden van haar weten of de Dienst Toeslagen wel over de juiste instrumenten beschikt om misbruik en fraude op te sporen.

De bewindsvrouw meldde onlangs in een Kamerbrief dat de fiscale opsporingsdienst FIOD weer onderzoek doet naar georganiseerde fraude met toeslagen vanuit Bulgarije. Er zijn meerdere tips binnengekomen over mensen die zich ten onrechte inschrijven op een Nederlands adres en toeslagen aanvragen. Daar zijn 2000 verschillende burgerservicenummers bij betrokken.

PVV-Kamerlid Edgar Mulder sprak van "Bulgarenfraude 2.0". In 2013 kwam ook al aan het licht dat bendes vanuit dat Oost-Europese land op grote schaal fraude pleegden met toeslagen. De grote publieke verontwaardiging daarover wordt vaak een centrale rol toegedicht in de ontspoorde jacht op toeslagenfraude, hoewel die eigenlijk al jaren eerder was ingezet.

Systemen uitgezet

Tienduizenden mensen werden slachtoffer van die fraudejacht in het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. Zij werden vaak onevenredig hard bestraft voor kleine foutjes. Naar die situatie wil niemand terug, benadrukt De Vries. Maar doelbewuste fraude, "die wil je gewoon wel goed en effectief kunnen aanpakken", aldus de staatssecretaris.

Met acht miljoen toeslagen per jaar is het volgens De Vries nodig op voorhand risico's te kunnen voorspellen. Maar de systemen die daar eerder voor werden gebruikt, zijn uitgezet omdat ze niet voldeden aan regels voor de omgang met persoonsgegevens. Met name het gebruik van nationaliteit als risicofactor kon niet door de beugel.

'Selectiemethodes nodig'

Dat risicoselectie "onder een vergrootglas ligt", vindt de staatssecretaris terecht. "Maar we hebben wel selectiemethodes nodig." Ook al omdat de manier waarop het stelsel is ingericht, met voorschotten en achteraf controle of die rechtmatig zijn geweest, automatisch het risico van fraude met zich meebrengt.

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

20 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

20 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

20 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

20 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

22 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

23 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

1 dag geleden