De Vos wil als fractievoorzitter andere accenten leggen bij FVD
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe lijsttrekker van Forum voor Democratie Lidewij de Vos wil andere accenten leggen dan de afgelopen jaren. De opvolger van Thierry Baudet zei bij de presentatie van het verkiezingsprogramma dat de grote lijnen van de partij wel hetzelfde blijven en dat ze daar niets aan wil veranderen.
De Vos studeerde neurowetenschappen en biochemie en zegt tegen het ANP dat ze vanuit die achtergrond anders naar zaken kijkt. Zo was ze eerder als Tweede Kamerlid al bezig met het stikstofdossier. "Ook zie ik in mijn omgeving bij leeftijdsgenoten dat ze gedwongen bij hun ouders moeten blijven wonen. Dat is wel iets waar ik vanuit mijn eigen ervaring over kan vertellen en dan kunnen de accenten wat dat betreft wel een beetje gaan verschuiven."
Tijdens haar eerste periode in de Tweede Kamer van januari tot april voerde De Vos meerdere debatten over stikstof. Dit Kamerwerk wil ze in haar rol als fractievoorzitter blijven doen, al verwacht ze dat ze zich minder op één dossier kan richten.
Geen nieuwe koers
Baudet zei trots te zijn dat De Vos het van hem overneemt. Hij voelde dat de stap nodig was, omdat hij dacht dat zijn rol aan het hoofd van de partij was uitgespeeld. De Vos is "kalmer en jonger" en Baudet hoopt onder meer dat zijn partij daarmee meer media-aandacht krijgt.
Een nieuwe lijsttrekker betekent geen nieuwe koers voor FVD. Bij de presentatie van het verkiezingsprogramma bleek dat de partij nog steeds fel tegen immigratie is, uit de Europese Unie wil stappen en denkt dat de stikstofcrisis een papieren werkelijkheid is.
Van Houwelingen
De Vos zei ook achter eerdere uitspraken van FVD-Kamerleden te staan over onder meer de coronapandemie en een moment dat FVD'er Pepijn van Houwelingen met "tribunalen" dreigde tegen D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma. "Maar ik zou sommige dingen wel anders hebben verwoord", aldus De Vos.
De 28-jarige lijsttrekker wordt dinsdag de fractievoorzitter van FVD in de Tweede Kamer. Van Houwelingen verlaat daarvoor de Kamer. Hij staat nog wel op de kieslijst. FVD staat in de peilingen op ongeveer twee tot vier zetels. Baudet zei dat het doel twaalf zetels is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
13 uur geleden