De Reis van Manie Schaafijs is beste historische jeugdroman 2024
ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De Reis van Manie Schaafijs is uitgeroepen tot de beste historische jeugdroman van 2024. Het boek van schrijver Zindzi Zevenbergen werd zaterdag bekroond met de Thea Beckmanprijs, die jaarlijks wordt uitgereikt door themapark Archeon. De prijs bestaat uit een sculptuur en een bedrag van 1250 euro.
In De Reis van Manie Schaafijs wordt het verhaal verteld van de jonge Francisco, die rond 1900 het eiland Madeira verlaat om ergens anders geluk en werk te kunnen vinden. Hij verstopt zich op een boot die naar Zuid-Amerika afreist en komt uiteindelijk in Braziliƫ terecht. Na daar een tijd keihard gewerkt te hebben, maakt hij de overtocht naar Suriname. Daar vindt hij werk en de liefde, maar het is nog altijd niet makkelijk om rond te komen en zijn gezin te onderhouden.
De Jonge Beckmanprijs gaat dit jaar naar Suikerland van Henne Goudzand. De roman gaat over de Afrikaanse Esi en haar broertje die door twee mannen worden ontvoerd en naar de kust gebracht, waar een slavenschip wacht. De kinderen worden samen in het ruim opgesloten en komen terecht op een suikerplantage aan de andere kant van de oceaan. De Jonge Beckmanprijs wordt toegekend door een jongerenjury waarvoor jonge lezers zich kunnen aanmelden.
De prijzen worden sinds 2002 jaarlijks uitgereikt en zijn vernoemd naar Thea Beckman (1923-2004), die talloze beroemde jeugdboeken schreef, waaronder Kruistocht in spijkerbroek en Hasse Simonsdochter.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
31 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
16 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
19 uur geleden