'De regering-Trump bespreekt nucleaire test'
WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft de mogelijkheid besproken om voor het eerst sinds 1992 weer een nucleaire test te houden. Dat schrijft The Washington Post op basis van verklaringen van een hoge regeringsfunctionaris en twee voormalige ambtenaren die bekend zijn met de beraadslagingen.
De kwestie kwam ter sprake tijdens een bijeenkomst op 15 mei waarbij hoge functionarissen van de belangrijkste nationale veiligheidsdiensten aanwezig waren. Ze spraken onder meer over beschuldigingen van overheidsfunctionarissen dat Rusland en China kernproeven zouden uitvoeren. Beide landen ontkennen dat en openbaar beschikbaar bewijs ontbreekt.
Een hoge ambtenaar, die anoniem wil blijven, zei dat een demonstratie door de VS aan Moskou en Peking van een "snelle test" vanuit onderhandelingsoverwegingen nuttig kan zijn. Washington wil een deal sluiten met beide andere kernmachten over regulering van het bommenarsenaal.
De bijeenkomst werd niet afgesloten met een overeenkomst om een test uit te voeren, maar een hoge administratief medewerker zei dat het voorstel onderdeel uit blijft maken van de gesprekken. Een andere persoon die bekend is met de bijeenkomst, zei echter dat uiteindelijk werd besloten andere maatregelen te nemen als reactie op dreigementen van Rusland en China en om een hervatting van de kernwapentests te voorkomen.
De Nationale Veiligheidsraad van de VS weigerde commentaar te geven.
De Verenigde Staten hebben sinds september 1992 geen nucleaire testen meer uitgevoerd en voorstanders van nucleaire ontwapening waarschuwden dat dit nu destabiliserende gevolgen zou kunnen hebben.
De VS blijven het enige land dat in oorlogstijd een kernwapen heeft ingezet, maar sinds 1945 hebben ten minste acht landen gezamenlijk ongeveer 2000 kernproeven uitgevoerd, waarvan er meer dan 1000 door de Verenigde Staten zijn uitgevoerd.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden