De Jonge: zware beslissing om te stoppen als lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Het besluit om zich terug te trekken als de lijsttrekker van het CDA valt Hugo de Jonge zwaar. Dat zei hij in een toelichting op het partijkantoor in Den Haag. "Ik houd van de partij, ik geloof in het verhaal van het CDA, in de kracht van het CDA." Maar het combineren van het lijsttrekkerschap met zijn functie als coronaminister is "eigenlijk niet goed mogelijk". Hij informeerde het partijbestuur donderdagochtend over zijn besluit.
"De aanpak van de coronacrisis is zo ongelooflijk belangrijk", benadrukt de Jonge. "Dat gaat voor. Hoezeer ik ook houd van de partij. Ik zie gewoon dat ik niet beide goed kan doen. Dan moet je eerlijk zijn naar jezelf toe en naar de partij toe. Daarom kies ik voor het ministerschap en de aanpak van de coronacrisis." Hij is ervan overtuigd dat het de beste keuze is. Het landsbelang gaat volgens hem altijd vóór het partijbelang.
De Jonge won eerder dit jaar met de hakken over de sloot de strijd om het lijsttrekkerschap van Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. "Er is altijd deining in een partij die wisselt van leider, dat is altijd het geval geweest bij het CDA", zegt hij in antwoord op de vraag of de kritiek op hem binnen de partij een rol speelde in zijn beslissing. "Dat is op zich geen punt, daar is mee om te gaan, als je de tijd hebt. Maar die tijd heb ik niet." Hij verwacht dat de coronacrisis de komende tijd alleen nog maar meer aandacht en tijd van hem gaat opeisen.
Opvolger
Of Omtzigt, de nummer twee op de lijst, hem moet opvolgen als lijsttrekker wil De Jonge niet zeggen. "Dat laat ik aan de partij. Er zijn genoeg goede mensen in de partij." Ook laat hij zich niet uit over een mogelijke kandidatuur van Wopke Hoekstra, de minister van Financiën. Hoekstra wilde niet op de voorlopige kandidatenlijst van het CDA. "Dat is niet aan mij, maar echt aan de partij."
De Jonge gaat helemaal niet meer op de CDA-lijst voor de Tweede Kamer staan. Over een eventueel nieuw ministerschap laat hij zich niet uit.
De kandidatenlijst voor de komende verkiezingen moet nog worden vastgesteld door het congres van de partij.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
5 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
6 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
12 uur geleden