De Jonge: zware beslissing om te stoppen als lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Het besluit om zich terug te trekken als de lijsttrekker van het CDA valt Hugo de Jonge zwaar. Dat zei hij in een toelichting op het partijkantoor in Den Haag. "Ik houd van de partij, ik geloof in het verhaal van het CDA, in de kracht van het CDA." Maar het combineren van het lijsttrekkerschap met zijn functie als coronaminister is "eigenlijk niet goed mogelijk". Hij informeerde het partijbestuur donderdagochtend over zijn besluit.
"De aanpak van de coronacrisis is zo ongelooflijk belangrijk", benadrukt de Jonge. "Dat gaat voor. Hoezeer ik ook houd van de partij. Ik zie gewoon dat ik niet beide goed kan doen. Dan moet je eerlijk zijn naar jezelf toe en naar de partij toe. Daarom kies ik voor het ministerschap en de aanpak van de coronacrisis." Hij is ervan overtuigd dat het de beste keuze is. Het landsbelang gaat volgens hem altijd vóór het partijbelang.
De Jonge won eerder dit jaar met de hakken over de sloot de strijd om het lijsttrekkerschap van Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. "Er is altijd deining in een partij die wisselt van leider, dat is altijd het geval geweest bij het CDA", zegt hij in antwoord op de vraag of de kritiek op hem binnen de partij een rol speelde in zijn beslissing. "Dat is op zich geen punt, daar is mee om te gaan, als je de tijd hebt. Maar die tijd heb ik niet." Hij verwacht dat de coronacrisis de komende tijd alleen nog maar meer aandacht en tijd van hem gaat opeisen.
Opvolger
Of Omtzigt, de nummer twee op de lijst, hem moet opvolgen als lijsttrekker wil De Jonge niet zeggen. "Dat laat ik aan de partij. Er zijn genoeg goede mensen in de partij." Ook laat hij zich niet uit over een mogelijke kandidatuur van Wopke Hoekstra, de minister van Financiën. Hoekstra wilde niet op de voorlopige kandidatenlijst van het CDA. "Dat is niet aan mij, maar echt aan de partij."
De Jonge gaat helemaal niet meer op de CDA-lijst voor de Tweede Kamer staan. Over een eventueel nieuw ministerschap laat hij zich niet uit.
De kandidatenlijst voor de komende verkiezingen moet nog worden vastgesteld door het congres van de partij.
Meer uit Binnenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.
6 uur geleden